Üsküdar-Çekmeköy Metrosu ne zaman açılıyor (1)

Üsküdar-Çekmeköy Metrosu ne zaman açılıyor (1)

Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe Metro projesi ne zaman açılacak? İstanbul'un en büyük metro ulaşım hatlarından biri olan Üsküdar-Çekmeköy Metro hattı ne zaman hizmet vermeye başlayacak? Üsküdar-Çekmeköy Metrosu son durum bilgileri.

01 Nisan 2017 - 13:51 - Güncelleme: 01 Nisan 2017 - 13:53

İstanbul'da uzun bir süredir yapımı devam eden Üsküdar-Çekmeköy Metro hattı projesi kapsamında sona gelindi. Çalışmaların büyük bir hızla devam ettiği metro projesinde gelinen son durum haberimizde.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun Ümraniye’ye kadar olan bölümünün açılışı hakkında bilgiler verdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 30 Mart 2017 - İstanbul

Üsküdar ve Çekmeköylüler tarafından büyük bir merakla beklenen ve her gün o hattı kullananların büyük bir merakla bekledikleri metro hattı açılışı belli oldu. Açıklama Başkan Topbaş'dan geldi. Topbaş, "Marmaray bağlantılı Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun Ümraniye’ye kadar olan kısmını Mayıs sonu, Çekmeköy’e kadar olan kısmını da Eylül ayında hizmete alacağız" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Ümraniye’de Cuma Namazı sonrasında vatandaşlarla çay sohbetinde bir araya geldi. 

İBB olarak 2004’ten bugüne kadar İstanbul’a 98 milyar lira, Ümraniye’ye ise 2 milyar lira yatırım yaptıklarının altını çizen Başkan Kadir Topbaş, bu yıl 16,5 milyar liralık yatırım bütçelerinin bulunduğunun altını çizdi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş açıklamasında, “İstanbul emanet bir şehir, müjdelenmiş bir şehir. Burada yanlış yapılamaz. Yanlış yapanın ayağı dolanır. Diğer siyasilerin ayakları dolandı ve gittiler. Eğer yanlış yaparsak biz de gideriz. Bunun bilincindeyiz. Allah nasip ederse Ümraniye ve Çekmeköylülerin beklediği Marmaray bağlantılı Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun Ümraniye’ye kadar olan kısmını Mayıs sonu, Çekmeköy’e kadar olan kısmını da Eylül ayında hizmete alacağız” diye konuştu.

 Başkan Topbaş konuşmasında, “Ümraniye için yapılan önemli bu çalışmaları kim hayal edebilirdi? Hem de dünyanın en ileri teknolojisine sahip metrosuna bineceksiniz. New York, Londra’dan ve Tokyo metrolarından daha modern insansız çalışabilen metrolardan bahsediyoruz. Buradan binip Taksim’e, Kartal’a, Havalimanına hızlı ve konforlu bir şekilde gidebileceksiniz.” ifadelerini kullandı.

2012'de temeli atılmıştı

Günde yaklaşık 1.5 milyon kişinin taşınacağı Üsküdar - Sancaktepe metrosu 2012 yılından bu yana inşaat çalışmaları devam ederken, tamamlandığında toplam mesafe yaklaşık 27 dakikada alınacak. 20 kilometre uzunluğundaki çift tüp tünel yöntemiyle yapılan metro hattında 16 yeraltı istasyonu bulunuyor.

Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metro istasyonları

İstasyonlar : Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam  Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl, Çekmeköy-Sancaktepe