Üsküdar-Çekmeköy metrosu yeni etabı hizmete girdi

Üsküdar-Yamanevler sürücüsüz metrosunun devam eden kısmı Yamanevler-Çekmeköy arasında seferlere başlandı. Her gün yüz binlerce vatandaş bu hattı kullanacak. Çekmeköy- Üsküdar metrosunda ilk sürüşü Başkan Erdoğan gerçekleştirdi.

Üsküdar-Çekmeköy metrosu yeni etabı hizmete girdi
Editör: Hakan A.
22 Ekim 2018 - 07:21 - Güncelleme: 22 Ekim 2018 - 07:25
Çekmeköy-Üsküdar arasında kesintisiz hizmet vermeye başlayan metro'da yeni etap Başkan Erdoğan'ın katılımıyla  devreye alındı. Uzun bir süredir yapımı devam eden, test sürüşlerinin tamamlanmasından sonra sertifikasını alan, İstanbul'un  Anadolu yakasında trafiğe büyük katkı sağlayacak sürücüsüz metro hattının yeni etabı hizmete girdi. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 22 Ekim 2018 - İstanbul


İstanbul'un en önemli metro hatları arasında yer alan ve sürücüsüz ilk metro kullanımının yapıldığı Ümraniye-Üsküdar metrosunda ikinci etap törenle hizmete alındı. Böylece Çekmeköy-Yamanevler arasında yeni istasyonlar bu sabah itibariyle vatandaşın kullanımına açılmış oldu. Yeni etabın hizmete girmesiyle birlikte Çekmeköy'den Altunizade metrobüse ve Üsküdar'dan Marmaray'a kısa sürede sürücüsüz metro ile ulaşım sağlanmış oldu.

İstanbul'un Üsküdar ile Çekmeköy-Sancaktepe arasında hizmet veren ilk sürücüsüz metro hattında yeni etap törenle hizmete alındı. 2017'den bu yana Üsküdar-Ümraniye Yamanevler arasında hizmet vermeye devam eden hattın Çekmeköy'e kadar olan etabında sürücüsüz metrolar bu sabah itibariyle hizmet vermeye başladı. 


Anadolu yakasının Çekmeköy ilçesinden Üsküdar'a kadar olan kısmında hizmet vermeye başlayan, seferlere bu sabah itibariyle başlanan sürücüsüz metro hattı ile sade 27 dakika gibi kısa bir sürede, Çekmeköy'den Üsküdar'a gidilebilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın katılımı ile düzenlenen Çekmeköy-Yamanevler sürücüsüz metro hattının entegrasyon açılışına çok sayıda İstanbullu katıldı. Kurdela kesimi sonrasında ilk kullanım ise Başkan Erdoğpan ve beraberindekilerle sürücüsüz metro hattı kullanıma geçirilmiş oldu.

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı olarak İstanbullunun hizmetine sunulan Üsküdar-Çekmeköy metrosunda Yamanevler bölümüne kadar ilk etapta şimdiye kadar milyonlar yolculuk etti.  Üsküdar-Ümraniye kısmında 11 ayda 15 milyon yolcu taşındı. Yeni bölümün açılmasıyla Üsküdar'dan metroya binen kardeşimiz 27 dakikada Çekmeköy'e ulaşacak. Yeni hattın açılmasıyla birlikte trafiğe büyük katkı sağlanacağı belirtilen Anadolu yakasında Üsküdar Çekmeköy arasında Günlük yolcu kapasitesi 700 bini buluyor. Trafik yoğunluğunda ise 15 bin araçlık bir azalma olabileceği kaydedildi.

Ümraniye-Çekmeköy arasında hangi istasyonlar var?

Üsküdar-Yamanevler arasında seferlerini uzun süredir devam eden metro hattında yeni istasyonlar,  Çakmak, Altınşehir, Ihlamurkuyu, Dudullu, Necip Fazıl ve Çekmeköy duraklarından oluşuyor.

Üsküdar-Çekmeköy metrosu yeni etap istasyonlar açıldı

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan İBB Başkanı Uysal, "Ümraniye-Çekmeköy- Sancaktepe metro hattımızın açılışı için yağmura rağmen yoğun bir katılım ve büyük bir coşkuyla meydanı dolduran tüm İstanbullulara ve metromuzun yapılmasından açılmasına kadar emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum." mesajını paylaştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum