Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı test seferlerine...

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı test seferlerine başlıyor

İstanbul'un en önemli metro hatlarından biri olarak bilinen ve yapımı halen devam eden Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı üzerine trenler raylara indirildi, test seferleri başlıyor.

24 Kasım 2016 - 07:52 - Güncelleme: 24 Kasım 2016 - 07:56

İstanubl Metro hatları arasında oldukça büyük bir öneme sahip olan Üsküdar-Çekmeköy metrosunda sona geliniyor. Metro hattında gelinen son durum haberimizin ayrıntılarında.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 26 Kasım 2016 - İstanbul

Geri sayıomın devam ettiği Çekmeköy'den Üsküdar'a gidecek metro seferlerine ilk olarak test/deneme araçlarıyla başlanıyor.. Test sürüşleri kapsamınd araylara inen trenlşerde test sürüşlerine geçiliyor. Yapımı büyük bir hızla devam eden, ışıklandırmasına kadar çok sayıda işi tamamlanan lakin bazı istasyonlarında çalışmaların halen sürdüğü Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı projesi kapsamında flaş gelişme yaşanıyor.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı'nda test sürüşlerine başlanıyor. Konuya ilişkin açıklama İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Açıklama kapsamında Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı projesinde raylara indirilen trenlerin test sürüşlerine başlayacağı ifade eidildi.

Metro projesinde çalışmaların Ocak 2017 ile birlikte başlayacağını açıklayan Büyükşehir Belediyesi, test sürüşleri için raylara vagon indirilmeye başlandığını ve vagonların montajlarının sürdüğünü belirtti. Yeni metro hattının ulaşıma açılması ile Üsküdar ile Çekmeköy arasında ulaşımın süresini sadece 27 dakikaya indirecek metronun İspanya'da üretilen vagonlarından ikisi daha tırlardan alınarak dev vinçlerle raylara yerleştirildi. Böylece deneme seferinde kullanılacak aracın 6 vagonunun raylara indirilmesi 3 günde tamamlandı ve montaj aşamasına geçildiği gelen haberler arasında.

İstanbul'un önemli hatlarına entegrasyonu olacak dev metro hattı tamamlandığında, Altunizade'den metrobüs hattına, Üsküdar'dan ise Marmaray hatlarına tam entegrasyonu, aktarması sağlanacak. 

Üsküdar-Ümraniye - Çekmeköy Metro Hattı’nda hangi istasyonlar bulunacak?

16 istasyonlu Üsküdar Çekmeköy metro hattı projesinde yapım işleri devam ederken, istasyonların tamamlanması için hummalı bir çalışmanın sürdüğü kaydedildi.

1.Üsküdar, 
2.Fıstıkağacı, 
3.Bağlarbaşı, 
4.Altunizade, 
5.Kısıklı, 
6.Bulgurlu, 
7.Ümraniye, 
8.Çarşı, 
9.Yamanevler, 
10.Çakmak, 
11.Ihlamurkuyu, 
12.Altınşehir, 
13.İmam Hatip Lisesi, 
14.Dudullu, 
15.Necip Fazıl, 
16.Çekmeköy / Sancaktepe.

• İstasyonlarda PAKS (Peron Ayırıcı Kapı Sistemi) sistemi kuruluyor.
• Hatta 21 adet 6’lı dizi olarak 126 Vagon hizmet verecek.
• Raylarda Otomatik ve tam sürücüsüz araçlar kullanılacak. 
• Trenler saatte tek yönde 65 bin yolcu taşıma kapasitesine ve saatte 80 km hıza kadar ulaşabilecek.
• Metro Hattı, Üsküdar İstasyonunda, Marmaray Hattının istasyonu ile yeraltından hatlar arası yolcu geçişi sağlanacaktır. Altunizade İstasyonunda Metrobüsten Metro hattına yolcu geçişleri yapılacaktır. Dudullu İstasyonunda planlama aşamasında bulunan Bostancı-Dudullu Hattı ile ortak bir istasyon yapısı oluşturulmaktadır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..