Uzatılan İmar Barışı başvuru süresi Resmi Gazete'de

Bakan Kurum tarafından beklenen imar Barışı uzatılmasına ilişkin açıklaması sonrasında 2019'da Haziran ayına kadar uzatılan İmar Barışı ile alakalı Resmi Gazete ilanı yayımlandı.

Uzatılan İmar Barışı başvuru süresi Resmi Gazete'de
Editör: Hakan A.
01 Ocak 2019 - 11:03

Türkiye genelini kapsayan milyonlarca yapı sahibinin takip ettiği İmar Barışı sürecinde beklenen uzatma kararı yılın son günü 31 Aralık tarihinde verildi. Dün gün içerisinde uzatma tarihi sonlanmadan sızan ilk bilgilerle 6 ay daha uzatılması kararlaştırılan İmar Barışı sürecinde resmi açıklama akşam saatlerinde ilgili resmi duyuru ise Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Ocak 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehiriclik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklama ile sosyal medya üzerinden duyurulan İmar Barışı sürtesinin uzatılmasına ilişkin Resmi Gazete ilanı yayımlandı. 1 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan sürece ilişkin detaylar paylaşıldı.

Bakan Kurum'un twitter hesabından yaptığı paylaşımında, "Vatandaşlarımızın yoğun talebi üzerine İmar Barışı'na başvuruları 15 Haziran 2019'a kadar uzatıyoruz. Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeleri için de son tarihi 30 Haziran 2019 olarak belirledik. Yaklaşık 10 milyon vatandaşımızın başvuruda bulunarak imar barışına ilgi göstermesi, attığımız bu adımın önemini de ortaya koyuyor. Başvuru yapamayan ya da parasını yatıramayan vatandaşlarımızın mağduriyetler yaşamaması adına aldığımız bu kararın hayırlı olmasını diliyorum." açıklaması ile sürecin uzatıldığını açıkladı.

Yılın son gününe gelen İmar Barışı başvuruların tamamlanması ile uzatma gerçekleştirildi. Bakan Kurum'un açıklaması sonrasında is e2019 yılının ilk Resmi Gazetesi mükerrer sayısı ile imar barışı süre uzatılması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 30 Haziran 2019 tarihine uzatıldığına ilişkin kanun düzenlemesi ilan edilmiş oldu.

31/12/2017 Tarihinden Önce Yapılmış Ruhsatsız veya Ruhsat ve Eklerine Aykırı Yapılar İçin Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Süresinin 15/6/2019 Tarihine Kadar, Yapı Kayıt Bedeli Ödeme Süresinin 30/6/2019 Tarihine Kadar Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 538)

1 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında verilen bilgide, "31/12/2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız verya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresinin 15/06/2019 tarihine kadar, yapı kayıt bedeli ödeme süresinin 30/6/2019 tarihine kadar uzatılmasına, 3914 sayılı İmar Kanununun geçici 16 ncı maddesi gereğince karar verilmiştir." denildi.

1 Ocak tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer alan kararı görmek için tıklayın.

- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafındna yapılan beklenen imar barışı açıklamasını okumak için tıklayın.

İmar Barışı sürtesinin uzatılmasına ilişkin Resmi Gazete ilanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum