Uzman isim açıkladı: Faiz artırımı bekleniyor mu, konut kredisi faizleri etkilenecek mi?

EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, Merkez Bankası faiz kararı alacak mı, faiz arttıracak mı, konut fiyatları ile konut kredi faizlerini değerlendirdi.

Editör: Hakan A.
14 Kasım 2020 - 09:42
Geçtiğimiz haftaya damga vuran gelişmeler sonrasında gözler bu hafta Perşembe günü yapılacak Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Toplantısına çevrildi. Yeni Başkan Naci Ağbal, PPK toplantısında sürpriz bir kararla faiz artırımı yapmadan devam mı edecek, politika faizlerini piyasa beklentileri doğrultusunda yükseltecek mi? Karar sonrası piyaslaar ise yakından izlenecek.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 14 Kasım 2020 - İstanbul


Ekonomi piyasalarında başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olumlu yatırımcı açıklamaları, yeni Merkez Bankası yeni Başkanı Naci Ağbal'ın piyasalara verdiği olumlu sinyallerin ve yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın açıklamalarıyla piyasalar adeta son ayların en rahat nefeslerini aldı. Dolar ve Euro kurlarında gerileme sert oldu, Borsa İstanbul önemli rekorlar kırdı, Altın fiyatları düşüş trendine girdi. Piyasalarda olumlu ve ıımlşı hava rüzgarı eserken, yeni haftada ise önemli bir faiz beklentisi ile mücadele edecek olan Merkez Bankası'nın yeni PPK kararları merakla bekleniyor.

PPK TOPLANTISINDA FAİZ ARTIRIMI GELİR Mİ?

Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak
, yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiği videosunda, beklentiler doğrultusunda hareket etmesi beklenen yeni Merkez Bankası Başkanı Ağbal'ın faiz arttırabileceğini ancak bir sürpriz yaparak elindeki diğer araçları kullanarak faiz arttırımı yapmaya bileceğini söyledi. Yaşanacak gelişmelerden ise konut kredisi faiz oranları başta olmak üzere banka kredi faizlerinin etkileneceğini söyledi.

Gerek iç piyasalarda, gerekse yurt dışı kaynaklı gelen haberlerde Türkiye ve Türk Lirası için önemli açıklamalar peş peşe gelmeye devam ettiğinin altını çizen Kolçak, 'yaşanan olumlu havanın Perşembe günü yapılacak Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Toplantısı'ndan çıkacak faiz kararına kadar sürecek. PPK toplantısından faiz artırımı kararı çıkarsa piyasalar bunu olumlu görebilecek' diye konuştu.

Youtube kanalında önemli değerlendirmelerde bulunan Hatice Kolçak'ın yeni videosunu buradan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum