Uzman isim uyardı: "Konut arzında sıkışma var"

Konut fiyatları düşer mi sorusuna cevap veren sektörün uzman ismi Hatice kolçak, konut fiyatları ve kredi faiz oranlarını değerlendirdi.

Editör: Hakan A.
06 Şubat 2021 - 14:20
Konut almak isteyenleri yakından ilgilendiren haber! Konut almak için uygun zaman mı? Ev fiyatları düşer mi? Ev almayı düşünenler nakit mi, kredili mi konut almalı? İşte milyonların merak ettiği konut fiyatları ile konut kredisi faiz oranlarına ilişkin önemli açıklamalar.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 6 Şubat 2021 - İstanbul 


İnşaat ve konut sektöründe satışlar kredi faizlerinin yükselmesiyle birlikte düşüş içerisine girdi. Ev sahibi olmak isteyenler nakit olarak beğendiği evi almak durumunda kalıyor. Kredi kullanımında ise ciddi bir düşüş söz konusu. 2020 yılını rekor satış rakamları ile kapatan konut satışlarında 2021 nasıl geçecek ise merak edilen soruların başında geliyor. 

Uzun zamandır ev hayali kuran ciddi bir kitle bulunduğunun altını çizen EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, "Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal dün de yaptığı açıklamasında Faiz indirimini uzun bir süre gündeme almamız mümkün gözükmüyor demişti. Uzun bir süre faiz indirimi gündemde gözükmüyor. Faizler yüksek. Konut kredisi kullanımında bankalarda çok iştahlı durmuyor." dedi.


İKİNCİ EL KONUTTA TALEP VAR

Ev almak isteyenler yüksek kredi faiz oranları nedeniyle kredi kullanamazken, sıfır ev almak yerine ise ikinci el konutları tercih ettiğini söyleyen Kolçak, "Piyasada konut arzında bir sıkışma var. Sıfır konutlar maliyetlerden ötürü çok yüksek. İkinci el konutta ise ev sahiplerinin fiyatları yükseltmesi nedeniyle rakamlar oldukça yüksek. Piyasada yüksek bir talep olmadığı için rahat bir piyasa var. Alım için şuan uygun bir dönem. Fırsatçı müteahhitler fiyatları hiç düşürmüyor. Kademe kademe yükseltiyor. Bahaneleri ise bu fiyata sattığım evi yerine koyamayacak olmaları. Konut fiyatları bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Sıkışan bir an önce evini satmak isteyen ise daha makul fiyatla evini satmaya çalışıyor karşılığında ise alıcısını bulabiliyor." diye konuştu.

ALICILAR İÇİN CİDDİ BİR ALIM FIRSATI DOĞACAK!

İnşaat ve konut sektöründe özellikle mütehhaitleri yakından ilgilendiren açıklamada bulunan Kolçak, "Zor bir dönemden geçiyoruz. Piyasaların önümüzdeki dönemde daha da sıkışacağını söyleyebilirim. Piyasanın sıkışması daha fazla alım fırsatı verecek anlamına geliyor. Zor bir piyasa. Satamazsanız, dönemezsiniz. Fiyatlarda genel anlamda çok düşüş beklemek doğru değil. Çünkü şartlar buna müsade etmiyor. Yeterince üretim yok. Yıllık ihtiyaç duyulan 700 bin konut şuan başa baş durumda, hatta yapılamıyor. Bu durum ikinci el konutta giderilmeye çalışılıyor. İkinci el ev fiyatları da yükselmeye devam ediyor." şeklinde konuştu.

KONUT FİYATLARI YARI FİYATINA DÜŞER Mİ? KONUTTA DİP NE ZAMAN?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum