Uzman Psikolog Göksu Ayaz’dan İşyerinde tükenmişlik sendromu...

Uzman Psikolog Göksu Ayaz'dan İşyerinde tükenmişlik sendromu yaşayanlara uyarı

Uzman Psikolog Göksu Ayaz'dan 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde İş yerlerinde tükenmişlik sendromu yaşayan çalışanlara uyarı! Tükenmişlik sendromuna dikkat çeken Ayaz, Sağlıklı Bir İş Ortamı İçin gerekenleri yazdı.

10 Ekim 2017 - 17:40

Bugün 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü. 1992 yılından bu yana kutlanan Dünya Ruh Sağlığı Günü'nün 2017 teması İş Yerinde Ruh Sağlığı olarak belirlendi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla kişide depresif bozukluk ve 250 milyondan fazla kişide ise kaygı bozukluğu bulunduğu tespit edildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Ekim 2017 - İstanbul

2017 temasının İş Yerinde Ruh Sağlığı olması okları iş ortamında yaşanılan problemlere çeviriyor. Türkiyede ve dünyada, iş yerinde tükenmişlik sendromu yaşayanların sayısında bir artış olduğu görülüyor. 

Tükenmişlik sürecinde kişi, işine karşı heyecan duymamaya, çevresindekilere karşı ilgisini kaybetmeye başladığını söyleyen Uzman Psikolog Göksu Ayaz, iş yerlerinde ruh sağlığı ve tükenmişlik sendromuna dikkat çekerken,  “Tükenmişlik sendromunun belirtileri depresyonla benzerlik taşır. Bu kişilerin iş performansları düşüktür, kaygılıdır ve gergindir. Bu kişilerde saldırgan davranışlar görülebilir” uyarısında bulundu.

uzman psikolog göksu ayaz 2017İşsizlik, depresyon gibi ruhsal hastalıkların oluşumu için bir risk faktörüyken, olumsuz iş yaşamı da ruhsal sağlığı son derece etkilediğinin altını çizen Uzman Psikolog Göksu Ayaz, “İşinden mutsuz olmak, verimliliği azaltmakta, kişilerarası ilişkileri bozmakta ve tatminsiz bir hayat yaşamaya neden olmaktadır. Bazı çalışanlar patronlarından şikayetçiyken bazıları da aldığı maaştan memnuniyetsiz. Kimileri ise çalışma arkadaşlarını sevmiyor veya yaptığı işten zevk almıyor” dedi.

İş yerindeki sorunlar, yalnızca iş ortamından kaynaklanmamakta. Aynı zamanda kişinin psikolojik sorunları var ise bu, iş hayatına da olumsuz bir biçimde yansıyor diyen Ayaz, “Kişi, kendinde var olan problemin farkında değilse iş yaşamında sorunların çıkması da haliyle kaçınılmaz olacaktır. Örneğin DEHB'si (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) olan bir kişi, işine konsantre olmakta zorlanır ve bunun nedenini anlamaz. Öncelikle, kişi kendisinin farkında olmalıdır. Sürekli ters giden veya rahatsızlık veren durumlar var ise psikolojik destek almak kişiler için yararlı olacaktır. Ayrıca; İşim benim için ne anlam ifade ediyor ? Sevdiğim işi mi yapıyorum ? İşimde başarılı mıyım ? İşimi yaparken keyif almamamın nedenleri neler ? gibi soruları kişinin kendine sorması, verdiği cevaplarla farkındalığını arttırmasına yardımcı olacaktır.” diye konuştu.

Sağlıklı Bir İş Ortamı İçin bazı öneriler sunan Uzman Psikolog Göksu Ayaz, özellikle dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı...
 
•    Patron, istek ve beklentilerini çalışanlarına açık bir dille ifade etmeli.
•    Yöneticilerin ve çalışanların sağlıklı bir iletişim içinde olmaları oldukça önemlidir.
•    Çalışanların iş motivasyonunu arttırmaya yönelik girişimlerde bulunulmalı.
•    Çalışanların başarıları takdir edilmeli.
•    Yöneticiler, çalışanların sorunlarına duyarsız olmamalı ve onları önemsemeli.
•    Şirketlerin bünyelerinde psikolog çalıştırmaları yararlı olacaktır.

 Uzman Psikolog Göksu Ayaz ile alakalı diğer haberlere buradan www.goksuayaz.com ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..