Van'da Gevaş ve Muradiye ilçeleri hakkında flaş karar

Van ilinde Gevaş ve Muradiye'de iki farklı alanlar için kritik karar alındı.

Van'da Gevaş ve Muradiye ilçeleri hakkında flaş karar
Editör: Hakan A.
09 Ocak 2021 - 05:59
Doğal güzellikleri, yeşili, ormanı derken Türkiye'nin dört bir yanında doğa harikası yerlerin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Van ilinde bulunan bazı alanlar için harekete geçti. Önemli doğa harikası yerlerin korunması kapsamıonda Van ilinde iki farklı yerin statüsünde değişikliğe gidldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 9 Ocak 2021 - İstanbul 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Van ilinde bulunan iki farklı alan için statü değişikliğini duyurdu. Konuyla ilgili resmi duyuru Resmi Gazete'de iki farklı sayıda yayınlanarak yürürlüğe girmiş oldu. 

Buna göre Van iline bağlı Muradiye ilçesi sınırları içerisinde bulunan Keçikıran Sor Vadisi Doğal Sit Alanı aşağıda haritada yer alan kısımlarının Bakanlık Makamının 30/12/2020 tarihli 281287 sayılı oluru ile Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmiştir. Doğal Sit- Kesin Korunacak Hassas Alan çalışmasına ilişkin süreç sürüyor.


Van Muradiye'de Keçikıran Sor Vadisi Doğal Sit Alanı ile alakalı gelişmenin krokisini alttan görebilirsiniz.

Van Muradiye'de Keçikıran Sor Vadisi Doğal Sit Alanı

Diğer taraftan Resmi Gazete'nin 8 Ocak tarihli sayısında yayınlanan bir önceki ilanında ise, Van ili, Gevaş ilçesi sınırlarında bulunan İnköyü, Ağin Mezrası, Dereboyu Mevkii Doğal Sit Alanı aşağıdaki haritada yer aldığı şekliyle Bakanlık makamının 30/12/2020 tarihli ve 281279 sayılı oluru ile Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmesine karar verildiği kaydedildi.

Van Gevaş'ta İnköyü, Ağin Mezrası, Dereboyu Mevkii Doğal Sit Alanı ile alakalı krokiyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

van gevaş dereboynu doğal sit alanı 9 ocak 2020

YORUMLAR

  • 0 Yorum