Van gölü kadar kurulacak güneş enerjisi Türkiye’ye yeter

Van gölü kadar kurulacak güneş enerjisi Türkiye'ye yeter

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi EÇAM Direktörü Direktörü Doç. Dr. Acar'dan güneş enerjisi açıklaması geldi. Sevil acar, 'Van gölü kadar kurulacak güneş enerjisi Türkiye'ye yeter' dedi.

21 Mart 2017 - 09:27

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Enerji ve Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi (EÇAM) Direktörü Doç. Dr. Sevil Acar, "Van Gölü’nün kapladığı alan kadar kurulacak bir güneş enerjisi platformu Türkiye'ye yeter" dedi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 21 Mart 2017 - İstanbul

Yenilenebilir enerjinin, kaynağının tükenme hızından daha çabuk kendini yenileyebilen enerji olduğunu söyleyen Acar açıklamasında, “Yenilenebilir enerjiyi temel olarak beş kaynaktan sağlayabiliyoruz: Güneş, rüzgar, jeotermal, hidrolik ve biyokütle. Güneş enerjisi; güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir. Dünyada ve Türkiye’de güneş enerjisi maliyetleri hızla düşmektedir, öte yandan verimi oldukça yüksek olan güneş enerjisi doğa dostudur. Ayrıca güneşi bol bir ülke olarak Türkiye’nin yerli ve milli kaynağıdır. Örneğin; Türkiye’de Van Gölü’nün kapladığı alan kadar kurulacak bir güneş enerjisi platformuyla Türkiye’nin tüm enerji ihtiyacı karşılanabilir.” dedi. Acar, aynı şekilde Türkiye’deki yüksek rüzgar potansiyeline de dikkat çekerek doğaya ve insana zarar vermeden rüzgar enerjisi yatırımlarının yapılabileceğini belirtti.

Herhangi bir enerji kaynağı üretim veya tüketim tercihinde bulunurken sadece iktisadi maliyetinin değil, çevreye ve sağlığa etkilerinin de analiz edilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Sevil Acar, yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması ile hava kirliliğinin önüne geçilerek yılda 4 milyon insanın hayatının kurtarılabileceğini ve küresel ısınmanın yavaşlatılabileceğininin altını çizdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..