Varlık Barışı 6 ay daha uzatıldı

Varlık Barışı 6 ay daha uzatıldı

Yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymetlerin Türkiye'ye getirilmesi için başlatılan Varlık Barışı 6 ay daha uzatıldı.

Varlık Barışı 6 ay daha uzatıldı
Editor: Hakan A.
01 Aralık 2018 - 10:14

Yurt dışındaki varlıkların Türkiye'ye getirilmesi kapsamında devam eden Varlık Barışı'nda süre uzatıldı! Resmi olarak 30 Kasım'da sona eren Varlık Barışı alınan kararla 6 ay uzatıldı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 1 Aralık 2018 - İstanbul


Gerçek ve tüzel kişiler tarafından yurt dışında edinilen ve halen orada tutulan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile alakalı Türkiye'ye getirilmesinin önünü açan Varlık Barışı uygulaması için süre uzatılmasına ilişkin karar açıklandı. Yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılan Varlık Barışı ile alakalı düzenlemeleri içeren "Varlık Barışı" uygulamasında süre 6 ay uzatılmasına karar verildi.

Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, yurt dışında bulunan banka veya finansal kurumlardan kullanılan kredilerin en geç mayıs sonuna kadar kapatılmasında kullanılabilecek. Bu takdirde, defter kayıtlarından düşülmesi kaydıyla, borcun ödenmesinde kullanılan varlıklar, Türkiye'ye getirilme şartı aranmaksızın düzenlemeden faydalanabilecek.

Beyan edilen söz konusu varlıklar bu tarihe kadar dönem kazancının tespitinde dikkate alınmaksızın kanuni defterlere işlenecek. Söz konusu varlıklar vergiye tabi kazancın ve kurumlar için dağıtılabilir kazancın tespitinde dikkate alınmaksızın işletmeden çekilebilecek. Vergi dairelerine beyan edilen varlıkların değeri üzerinden yüzde 2 oranında vergi tarh edilecek ve bu vergi, 2019 yılı haziran ayı sonuna kadar ödenecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum