Reklamı Geç
Vatandaşlık için konut satışlarında lider Irak

Vatandaşlık için konut satışlarında lider Irak

Konut satışlarında Irak vatandaşları liderliği elinde bulundururken, vatandaşlık için Türkiye'den ev alan Türk vatandaşı olmak isteyenler arasında ilk üç sırada Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşları geliyor.

09 Eylül 2017 - 08:01

Yabancıya ev satışlarında artış devam ediyor. Konut satışlarında yabancıların ev sahibi olmaları gerek ekonomide gerekse inşaat firmaları tarafından büyük önem arzediyor. Zira en son vatandaşlık yasalarında Türk vatandaşı olmak isteyen yabancılara sunulan vatandaşlık hakları için konut alımı yapan yabancı sayısında artış yaşanıyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 09 Eylül  2017 - İstanbul

Vatandaşlık yasası kapsamında hazırlanan son düzenleme ile birlikte vatandaşlık alan yabancı ülke vatandaşlarında syaı giderek artmaya devam ederken, listenin başında Irak vatandaşları yer alıyor. Iraklılar konut alımında ilk sıradakiş yerini korurken, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, ve Rusya vatandaşları peşi sıra listedeler. Bu ülke vatandaşlarının yatırımlarla Türk vatandaşlığı başvurusu yaptıkları ifade ediliyor.

Vatandaşlık şartlarında ev sahibi olmak başlı başına yetmiyor. Son düzenleme sonrasında ise Türk vatandaşı olmak isteyenler, en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı 3 yıl satılmaması şerhiyle satın alan, en az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan ve en az 3 milyon dolar tutarında mevduatı 3 yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı belgelenen veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını 3 yıl tutmak şartıyla satın aldığı tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığına geçiş için hak kazanabiliyorlar.

İnşaat sektöründe yabancıya konut satışlarında bu argüman alternatif olarak yabancılara sunulurken, dış fuarlarda satışçılar gayrimenkul satışları için yoğun mesai harcıyor.

Konuyla alakalı açıklamada bulunan, Türk vatandaşlarının başka ülkelerden vatandaşlık aldıklarına ilişkin çıkan haberleri abartılı bulduğunun altını çizen Henley&Partners yönetici ortağı Hakan Çörtelek, “Vatandaşlarımız alternatif bir oturum imkanı yaratma konusunda bir bilinçlenme ve bu yönde bir talepten söz etmek mümkün. Bu dünyanın birçok ülkesindeki eğilimden farklı değil. Türk vatandaşlarının yatırım yoluyla oturum alma konusunda en fazla başvuruda bulunduğu ülkeler arasında Yunanistan, Portekiz, Malta, İngiltere (Ankara Anlaşması’yla), ABD ve Kanada var” diye konuştu.