Yabancı yatırımcıya bir günde oturma izni

Hükümet, yabancı yatırımcının oturma izinlerine ilişkin önemli bir düzenlemeyi devreye aldı. Yabancı ülkeden gelen yatırımcı bir tek günde oturum alabilecek.

Yabancı yatırımcıya bir günde oturma izni
Editor: Hakan A.
15 Ekim 2018 - 09:00

Türkiye, yabancı yatırımcının önünü açacak önemli düzenlemeleri art arda yürürlüğe koymaya devam ediyor. Bundan böyle bir gün içinde yabancı yatırımcıya oturum verilebilecek. Uygulama ilk olarak Ankara ve İstanbul'da açılan ofisler üzerinden takip altına alınacak. Ofise başvuran yatırımcı tek günde zahmetsizce oturum alabilecek.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 15 Ekim 2018 - İstanbul


Ekonomik yatırımların yabancılara cazip kılacak yeni uygulamanın ilk sinyallerini Bakan Berat Albayrak vermişti. Yabancı yatırımcılar için oldukça kritik bir düzenlemenin çalışması başlatıldı. Alt yapısı oluşturuluyor. Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına büyük kolaylık...

İçişleri Bakanlığı, yabancı yatırımcının önünü atacak kritik bir düzenlemeyi devreye aldı. Uygulamasına ilk olarak Başkent Ankara ve İstanbul'da başlanılacak olan ofislerde yabancı yatırımcının oturum izni tek günde verilebilecek. Bakanlık, ilgili çalışmalara başladı. Ofislerin açılması için düğmeye basan Bakanlık, kısa sürede ofisleri devreye alacak.

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı, yazılı açıklama ile uygulama hakkında detayları paylaştı. Açıklamada ofislere ilişkin bilgiler paylaşılırken, yatırımın gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti ile ikamet izni ve vatandaşlık işlemlerine ilişkin destek, danışmanlık ve başvuru takibi hususlar için özel taki,p yapılacağı kaydedildi.

Yeni ofis uygulamalarına dair, "Düzenleme kapsamında yönetmeliğin 20'nci maddesinde belirtilen şartları yerine getiren yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla İstanbul ve Ankara'da hizmet ofisleri açılacak. Ofisler, 22 Ekim 2018 itibarıyla hizmete başlayacak. İstanbul'daki ofis, İstanbul Ticaret Odasının Reşadiye Caddesi 34112 Eminönü; Ankara'daki ofis ise Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğünün Binnaz Sokak No:2 Kavaklıdere-Çankaya adresinde faaliyette bulunacak." açıklamasında bulunuldu.