Yabancılara konut satışında KDV muafiyeti başlıyor

İnşaat sektörünün beklediği haber: Hükümetin Konut sektöründe satışları artıracak yeni hamlesi Yabancılara özel KDV'siz konut satışları yarın 1 Nisan itibariyle başlıyor.

Yabancılara konut satışında KDV muafiyeti başlıyor
Editör: Hakan A.
31 Mart 2017 - 12:33

İnşaat sektönün yakından takip ettiği, konut satışlarına etki yapacağı düşünülen Yabancılara KDV 'siz konut satışı 1 Nisan tarihinden itibaren başlıyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 30 Mart 2017 - İstanbul

 Yeni düzenlemeye göre dövizini yurt dışından getiren yabancılar ile 6 aydan fazla yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları ilk defa alacakları konut ve işyerleri için KDV ödemeyecekler. KDV muafiyetinden yararlanarak ilk ev veya işyeri satın alanlar en az bir yıl gayrimenkullerini satamayacaklar. Bir yıl dolmadan satılması durumunda indirim konusu yapılan Katma Değer Vergisi tahsil bu kişilerden tahsil edilecek.
 
KDV indirimi, tapu harçlarında indirim ve Noter Satış Vaadi Sözleşmelerinde alınan Damga Vergisinin kaldırılması ile birlikte yabancıların konut ve işyeri alımlarının teşvik edilmesi planlanıyor.Yabancılara uygulanan teşvikler yurt dışında 6 aydan fazla yaşayan Türk vatandaşları içinde uygulanacak.
 
Sektör temsilcileri uygulanacak teşviklerle beraber son yıllarda ciddi anlamda düşen yabancılara gayrimenkul satışının artacağını ifade ediyor. Ayrıca yeni uygulamaya girecek "Gayrimenkul Sertifikası" modeli ile yabancılara gayrimenkul satılması da planlanıyor. Tüm bunların yabancılara konut ve işyeri satışlarında talebi artıracağı sektör tarafından yapılan açıklamalarla dile getiriliyor.
 
Yabancılara konut satışı 2016 yılında geçen yıla göre yüzde 20,3 azalarak 18 bin 189 adet konut satışı olarak gerçekleşmişti.Türkiye'de en fazla konut satışı Irak vatandaşlarına sonrasında, Suudi Arabistan, Kuvey, Rusya olarak gerçekleşiyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum