Yapı Kayıt Belgesi alımı için 4.6 Milyar...

Yapı Kayıt Belgesi alımı için 4.6 Milyar Lira ödendi

İmar Barışı sürecinde sonuna gelinirken, müracaat yapan kişi sayısı ve Yapı Kayıt Belgesi alanların sayıları açıklandı. Peki şimdiye kadar İmar Barışına kaç milyon başvuru yapıldı? Yapı Kayıt Belgesi almak için vatandaş ne kadar ödedi?

Yapı Kayıt Belgesi alımı için 4.6 Milyar Lira ödendi
Editor: Hakan A.
23 Ekim 2018 - 07:10

Milyonlarca binayı ilgilendiren ve milyonların başvuru yaptığı İmar Barışı süreci sona ermek üzere. Vatandaş Bakanlık tarafından açılan İmar barışı ofislerine, Belediyelere akın etti! Yapı Kayıt belgesi almak için vatandaş kuyruk oluşturdu... Ücretsiz olarak e-devlet kapısından başvuru yapılabilen İmar Barışı süreci 31 Ekim'de sona erecek. Süre uzatılacak mı vatandaş merakla bekliyor. Peki şimdiye kadar kaç kişi başvurdu, ne kadar ciro elde edildi ve kaçı Yapı Kayıt Belgesi aldı? İşte soruların yanıtı...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 23 Ekim 2018 - İstanbul


Türkiye'nin tamamında İmar Barışı süreci hızla devam ederken, geriye sadece 8 gün kaldı. Yapı Kayıt Belgesi almayan vatandaşlar ise süre sonu yaklaşırken edevlet kapısına, Bakanlık ofislerine veBelediyelere akın etmiş durumda. 

14 Milyona yakın binayı kapsayan İmar Barışı sürecinde 31 Ekim tarihi başvuru olarak son gün olarak açıklandı. Henüz sürenin uzatılıp uzatılmayacağı net değil. O yüzden sürenin sonuna gelinirken, başvurusunu yapmayanlar ilgili birimlere adeta hüsum ederek Yapı Kayıt Belgesi almak için başvurusunu tamamlamaya çalışıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından öncülük edilen, devletle vatandaşı barıştıran İmar barışı sürecinde sona geliniyor. Geriye sadece 8 gün kaldı. Bakan Murat Kurum'dan henüz uzatma yönünde bir açıklama gelmezken, süre şu anda rutin olarak son bulacak gibi görünüyor. 

7.110.243 başvuru yapıldı!

Bakanlık ise şimdiye kadar yapılan başvurular, Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılara ilişkin istatistikleri açıkladı. Konuyla alakalı Çevre ve Şehircilik baakanlığı verilerine göre, İmar Barışı düzenlemesinde başvuru sayısı 7 milyon 110 bin 243 rakamını aşmış durumda. Son günlerde ise sürenin bitimine yakın on binlerce vatandaş başvuıru yapmak için sırada bekliyor. Düzenleme kapsamında 973 bin 791 yapı kayıt belgesi verilirken, vatandaşlarca belge bedeli olarak 4 milyar 602 milyon 210 bin TL ödeme yapıldığı da gelen bilgiler arasıdna.

Ticari işletmeler de başvuru yaptı

Milyonları ilgilendiren İmar Barışı sürecinde ticari işletmneler de faydalandı. Oteller, ş yerleri, sanayi kuruluşları imar barışında başvuru yapanlar arasında. Yapılan açıklamada 6 milyon 77 bin 529'u konut, 709 bin 938'si ticari yapının, 322 bin 383’ü tarımsal yapının ve 393'ü güneş enerjisi santrali için başvuruların yapğıldığı bildirildi.

Yapılan başvurulara göre belge alanların sayıları da açıklandı. Buna göre, şimdiye kadar 973 bin 791 yapı kayıt belgesi verilirken, vatandaşlarca belge bedeli olarak 4 milyar 602 milyon 210 bin TL ödeme yaptığı ifade edildi.

İmar Barışı başurularına 31 Aralık 2017'den önceki Türkiye genelindeki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlarda bulunan tüm yapıları kapsamakta.

Vatandaş e-Devlet şifresi ile "www.turkiye.gov.tr "adresine veya "e-Devlet" mobil uygulaması üzerinden hızla başvurusunu 31 Ekim tarihine kadar yapabilecek. İmar Barışı başvurusu sonrasında ise ödenmesi gereken bedel de 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum