Reklamı Geç
Yavuz Sultan Selim köprüsü ve Avrasya Tüneli köprü geçiş...

Yavuz Sultan Selim köprüsü ve Avrasya Tüneli köprü geçiş trafiğine etkisi ne kadar oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi araştırdı: trafik indeksi araştırması kapsamında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrasya Tüneli'nin kıtalararası köprü geçiş trafiğine etkisinin ne kadar olduğu belirlendi. İşte ayrıntılar.

23 Şubat 2017 - 14:21

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan trafik indeksi araştırması, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrasya Tüneli'nin kıtalararası köprü geçiş trafiğine etkisini saptadı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 23 Şubat 2017 - İstanbul

- Yavuz Sultan Selim Köprüsü, FSM Köprü trafiğini % 80 oranında, 

- Avrasya Tüneli, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü trafiğini % 30 oranında rahatlattı.

İBB Ulaşım Daire Başkanlığı mühendisleri tarafından geliştirilen “Trafik Yoğunluk İndeksi” modeli kullanılarak yapılan araştırma ile, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrasya Tüneli'nin kıtalararası geçiş trafiği üzerindeki etkisi araştırıldı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılmasıyla birlikte Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (FSM) trafiğinde %80 oranında rahatlama gözlemlenirken, Avrasya Tüneli'nin açılmasıyla birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün trafiğinde %30 oranında rahatlama gözlemlendi.

YSS Köprüsü Sayesinde Seyahat Süreleri %40 Azaldı

Araştırma kapsamında; 2016 yılı Ocak-Ekim ayları arasındaki YSS Köprüsü’nün açılışından önceki ve sonraki seyahat süreleri incelendi. FSM Köprüsü Avrupa-Anadolu seyahat süresinde %42 kısalma, Anadolu-Avrupa yönünde ise, %28’e varan oranlarda kısalma olduğu gözlemlendi.

Avrasya Tüneli Sayesinde Ortalama Hızlar %30 Arttı

Araştırmada, Avrasya Tüneli’nin açılışından önceki 2016 yılı Ekim-Aralık ayları arasındaki ortalama hızlar da incelendi. Avrasya Tüneli ve revize edilen sahil yolunun, köprü geçişleri ile D100 ve TEM güzergahlarındaki trafikte hissedilir rahatlama sağladığı görüldü.Avrasya Tüneli açıldıktan sonra; 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Anadolu-Avrupa yönünde (akşam zirve saatte) ortalama hızlarda %30’a varan oranlarda artış ve seyahat süresinde %23’e varan oranlarda kısalma, Avrupa-Anadolu yönünde ortalama hızlarda %17’ye varan artış ve seyahat süresinde %13’e varan kısalma olduğu gelen bilgiler arasında.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..