17 Ağustosu unutmadık, Afet Yasasının Ruhunu da Anlayamadık!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

17 Ağustosu unutmadık, Afet Yasasının Ruhunu da Anlayamadık!

15 Ağustos 2013 - 13:36 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:54

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

17 Ağustos Gölcük depreminin yıl dönümü geldi. Tam 14 yıl oldu binlerce vatandaşımızı  kaybettik. Taş taş üstünde kalmadı desek yeridir. Sağlam binalar parmak sayısı kadar az çıktı. Acımız büyük onları rahmetle anıyoruz ve sizleri unutmadık. Rahmetli deprem dede Ahmet Mete Işıkara deprem öldürmez binalar öldürür derdi. Doğru bizde yıkılan binaların altında binlerce vatandaşımızı kaybetmiştik.

Ve 2011 Van depremi ile acılarımız tazelendi ve yine yüzlerce vatandaşımızı kaybettik bu depremde. Nihayet Van depreminin ardından afet yasası hazırlıkları hızlandı. Sene 2012 kamuoyunda kentsel dönüşüm diye bilinen 6306 sayılı Afet riski altındaki alanların ve binaların dönüştürülmesi yasası çıktı ve çalışmalar bakanlık tarafından hızla devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara Depremi'nin 14. yılında 17 Ağustosta 45 ilde depreme dayanıklı olmayan, eski 335 riskli kamu binası ile 90 bin konutun yıkımını yapacak. Yıkım Başbakan Tayyip Erdoğan ve Bakan Erdoğan Bayraktar’ın katılacağı törenle başlayacak.  Yasa çıktığından beri bakıyorum da Devlet hızlı gidiyor bu konuda ama vatandaş cephesi çok yavaş. Peki Vatandaş cephesinde neler oluyor?

Afet yasası yayınlandıktan sonra ilk okuyan ve yorumlayanlardan biriydim.Yasa üzerine konuşan yazan çok. Lakin bu anlatımlar benim anladığım şekliyle değil. Afet yasasını yazmak, anlatmak yetmez, yasanın ruhunu iyi bilmeniz gerekiyor. Ruhunu anlamadıkça sözde ve kağıtta kalır anlattıklarınız.

Afet yasası ile ilgili yapılan panellerden birine katılmıştım ilk günlerde medya dan bir dinleyici olarak. Konuşmacılar başta olmak üzere medya mensubu arkadaşların sorularıda daha yeni doğmuş bir bebeğin (afet yasası) adını değiştirmeye çalışıyordu. Afet yasası demek zor oluyor anlatması kolay kentsel dönüşüm diyelim!!. Yeni doğmuş bir bebeğin adı çok önemlidir. O bebek adı gibi adı ile yaşar, kaderini belirler derler, doğrudur. İslam’da da isimlerin öneminden söz edilir çocuklarınıza güzel isimler verilmeli denmez mi?

Biz ne yaptık.. 6306 sayılı Afet riski altındaki bina ve alanların dönüştürülmesi yasasını kolayca anlatabilmek için Kentsel dönüşüm adını kullandık. Çok benziyor olabilirler ama Afet yasasının ruhunu vatandaşımıza anlatamadık. Olay kentsel dönüşüm boyutunda, rant boyutunda kaldı öteye geçemedi.

Israrla yasayı kendi  adıyla yazmama, anlatmama rağmen yakın çevremden bile tepki geldi vatandaş böyle anlamıyor kentsel dönüşüm diyeceksin dediler. Çocuğa doğduğu adıyla değil, işimize gelen adıyla popüler adıyla hitap etmek moda ya kolayımıza geldi. Yasanın ruhunu anlayamadık. Afet yasası oldu Kentsel dönüşüm yasası.

Şimdi bakıyorum  bir yılı geçmiş Afet yasası çıkalı ama halkımız halen çok az bilgi sahibi. İnternet ortamında ise bir sürü bilgi kirliliği var. Oysa Afet yasası nı hepimizin iyi öğrenmesi  ve bu yasanın bizlere sunduğu imkanları çok iyi bilmesi gerekiyor ki  faydalanalım. Beklemeyin sorun, araştırın öğrenin. Sormak istedikleriniz varsa banada yazın yettiğimce cevaplamaya çalışıyorum.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum