2009 Emlak Sektöründe Aklımızda Kalanlar
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

2009 Emlak Sektöründe Aklımızda Kalanlar

24 Temmuz 2010 - 09:47

2009 yılını geride bıraktığımız bu günlerde en çok konuşulan konular, bu yılın kritize edilmesi ve 2010’ dan beklentilerimiz.

||| 2009 da en çok konuştuklarımız ve aklımızda kalanları sizlerle paylaşmak istedim;

* Dünyayı geçen sene etkisi altına alan ve Türkiye’ yi teğet geçmeyen ekonomik kriz ülkemizide etkiledi. Durgunluğa giren ekonomiyi canlandırmak içim ‘alın-verin ekonomiye can verin’ reklamlarıyla tanıştık.

*Ekonomik verilere baktığımızda en fazla etkilenen sektörlerin başında inşaat ve emlak geldi. Ve ortalama % 20 daralarak yılı kapatıyor.

* Konut Kedilerinde % 1 leri 120 ay vade de nihayet gördük. Kısa vadelerde % 1 lerin altına düşen faiz oranları sayesinde piyasa biraz hareketlenirken, daha önce yüksek faiz oranlarından kredi kullananlar ise yeni faiz oranlarından kredilerini refinans (yeniden yapılandırma) yapmak için bankalara koştu.

* 5 Aralık 2009 da BEP( Bina Enerji Performansı)’ in yasalaşması ile beraber 7 milyar dolar tasarruf sağlanması amaçlanıyor.Ayrıca bütün binaların enerji kimlik belgesi olucak. Yasa ile beraber Avrupa’ da satış ikincisi olduğumuz kombilerde tarih oluyor. 2017 yılına kadar yalıtımsız bina kalmayacak.

* Daha önce lüks konut statüsüne giren konut projeleri bu yıl orta gelir grubu içinde üretilmeye başlandı. Güvenlikli, sosyal donatılı, spor kompleksleri olan, fiyatları daha uygun konut projeleri ilgi gördü.

* 2009 Kasım ayında zorunlu Kat Mülkiyeti’ ne bütün binalar geçecekti. Tam da herkes telaşlanıp koşturmaya başlamışken bu tarih uzatıldı.

* Piyasalardaki durgunluk Gayrimenkul fiyatlarınıda etkiledi birçok bölgede fiyatlar % 35 lere kadar düştü. 2009 da sanırım birçok ev sahibi kira artışı yapamadı. Kira rakamları evlerin değerine göre düştü. Ortalama yatırım çarpanı yaklaşık % 50 artmış oldu.

* İnşaat Devi olarak bilinen Dubai emlak yatırımlarıyla tanınan bir ülke. Son çeyrekte borcunu ötelemek isteyince dünyanın ilgisini bir anda üzerine çekti.

2010 yılı ile beraber değişen dünya düzeninde kendine göre fırsatlar yaratmaya devam edicek olan gayrimenkul sektörü ilgi odağı ve yatırım aracı olmaya devam edecek. Yeni düzen içinde daha doğru fiyatlandırmalar, farklı projeler, daha bilinçli tüketici ve yatırımcı olacağımızı düşünüyorum. Henüz ev sahibi olamayan orta gelir ve alt gelir grupları içinde umarım inşaat firmaları harekete geçer.

2010 yılının barış, huzur ve bereket getirmesi ve herkesin gönlünde yatan eve kavuşması dileklerimle…

YORUMLAR

  • 0 Yorum