2010 Emlak Sektöründe Son Durum
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

2010 Emlak Sektöründe Son Durum

24 Temmuz 2010 - 10:15

 

Hatice KOLÇAK | Köşe Yazarı | 15 Mayıs 2010

2010 EMLAK SEKTÖRÜNDE SON DURUM

Konut fiyatları uzun zamandır çok iyi durumda yani alıcılar açısından oldukça cazip. İnşaat maliyetleri kısmen artmış olsa bile bu maliyet henüz emlak sektöründeki fiyatları etkilediğini söyleyemeyiz. Yaklaşık iki yıldır duragan seyreden emlak sektöründen dolayı oluşan gayrimenkul stoğu hala erimeye çalışıyor. 2003-2007 yıllarının emlak ve inşaat sektörü açısından ne kadar hareketli geçtiğini anımsadığımızda bunun arkasından gelen 2008 ve sonrasındaki durgunluk o dönemdeki oluşan gayrimenkul stoğunu eritmeye yetmemiş görünüyor.

1999-2001 döneminde hem depremin etkisi hemde 2001 ekonomik kriz ile beraber inşaat sektörü büyük darbe aldı. Emlak fiyatları tarihi diplerdeydi. Satılık ilan çok, alıcı ise neredeyse yok idi. O dönemde gazetede gördüğüm bir ilan ile Fenerbahçe’ den bir ev bakmaya gitmiştim. Bugün almayı hayal bile belki edemeyeceğiniz o evin fiyatı 55.000.-tl idi:) Bugün o evin fiyatı 800.000.-Dolar…. Emlak sektörünün nabzını iyi tutan ileriyi gören bir kısım yatırımcı bu fırsatı iyi değerlendirmişti.

Sektör kendini zamanla iyi toparladı. 2003 - 2007 sonuna kadar inşaat sektörü hızlandı, her yerde inşaatlar yükselmeye başladı. Yeni konut projeleri, yeni inşaat firmaları yaptıkları projeleri ile öne çıkmıştı. Tabii talep oldukça iyiydi. Öyleki bütçesine yada kendine güvenen büyük bir kesim bir değil birkaç ev birden aldı. Konut fiyatları, ticari gayrimenkullerin fiyatları yükseldikçe yükseldi. Tabiri caiz ise balon fiyatlar oluştu. Buna rağmen talep kesilmedi. 2007 şubat ayı ile beraber yasalaşan mortgage (tutsat) tasarısı hayalimizdeki evi alabilmemiz için güzel bir başlangıçtı. Banka konut kredileri % 1.30-1.70 olmasına rağmen yinede talep görüyordu. Batı Ataşehir ‘ de Uphill Court projesini hatırlıyorum. Bilgi almak belki de bir yer beğenirsem alabilirim düşüncesi ile satış ofisine gitmiştim. Görüşme bile yapamadım resmen kuyruk vardı ve ancak birkaç gün sonrasına randevu alabilmiştim.

2007 sonrasında durağanlaşmaya başlayan piyasada, 2008 global ekonomik krizinde etkisi ile gayrimenkul fiyatları yerinde saymaya başladı. Neredeyse 3 yıldır gayrimenkul fiyatları yükselmedi hatta 2009 ve 2010 ciddi fiyat düşüşlerine tanık olduk. 2008 den sonra banka konut kredileri % 2 – 2.20 lere yükselmiş ancak 2009 başlarında düşmeye başlayarak son 6 aydırda gerçekten konut kredi faiz oranları tarihi diplere inmiş durumda. %0,88-0,99 cıvarında hala işlem görüyor.

Son 10 yıla baktığımızda bugünlerin emlak sektöründe fırsat zamanları olduğunu görüyoruz. Fiyatlar daha ne kadar düşer? Benim öngörüm fiyatların düşmeyeceği yönünde. Kredi faiz oranlarının da daha ne kadar böyle kalacağını kestirmek ise çok net değil. Ancak önümüzdeki aylarda yükselişe geçeceğinin sinyallerini veriyor şimdiden. Gayrimenkul yatırımını seven Türk halkı bu avantajları görüyor olsa gerek ki talebin yükseldiğini araştırmalardan görmek mümkün.

Herkesin hayalindeki eve kavuşması dileklerimle……

Hatice Kolçak İçin Yazdı..

YORUMLAR

  • 0 Yorum