2012'de EMLAK ve İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ NELER BEKLİYOR?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

2012'de EMLAK ve İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ NELER BEKLİYOR?

27 Aralık 2011 - 15:56 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:27

Hiç bu kadar tartışılan ve konuşulan yeni bir yıl olmamıştı. Ekonomik, siyasi ve sosyal açıdan başlayan değişimlerin 2011’ de tavan yapması dünyada ve Türkiye’de 2012 nin her anlamda önemli bir yıl olacağı sinyallerini veriyor. 2011 ise hafızalarda unutulmayan olaylar bıraktı. Amerika’da wall street’ de eylem yapan Amerikalılar, yıllardır iktidarda olan ülke liderlerinin devrilmesiyle başlayan arap baharı, euro bölgesinin düştüğü ekonomik buhran, İsrail ve İran gerginlikleri, doğal felaketler ve son olarak Rusya’ da başlayan protestolar.... Zamanı geldiğinde değişime direnmenin hiçbir anlamı yok. Çünkü değişmeyen tek şey değişim değimli?

Her şeye rağmen Türkiye’nin 2011 yılını şanslı ülkeler kategorizinde uğurladığını düşünüyorum. Türkiye ekonomisi 2011’ de % 8.2 büyüme gösterdi. İnşaat sektörü ise 2011’ de 10.6 büyüme kaydetti. Kentsel dönüşüm projelerinin oluşmasıyla beraber bu büyüme 2012 yılında devam ederek artacaktır. İnşaat ve emlak sektörünü hareketli bir yıl bekliyor. Türkiye’ nin lokomotifi olan binlerce insana istahdam sağlayan inşaat ve emlak sektörü büyük gelişme gösterecek. Kentsel dönüşüm projelerinin yanında yeni konut projeleride üretilmeye devam edecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar mütekabiliyet yasasının 2012’ nin ilk çeyreğinde çıkacağını söylüyor. Mütekabiliyet yasası yabancı yatırımcının ülkemizdeki gayrimenkul yatırımlarına sermayesini yönlendirmesi ise piyasanın bir başka dinamiği olarak göze çarpıyor. Özellikle yabancıya toprak satışının 2,5 hektar oranındaki kısıtlamanın 30 hektara çıkarılmasıyla beraber beklenen yabancı yatırımcının zamanla artarak sermayenin bize geleceğini gösteriyor.

Yıl sonu yaklaşırken bir başka raporda da Gayrimenkul Yatırım Derneği’nin (GYODER) düzenlediği 2011 Yılsonu değerlendirme toplantısından geldi. Rapora göre konut alma eğiliminin 2011 genelinde dalgalanma gösterdiği ancak üçüncü çeyrekte son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaştığı söylendi. 5-10 yıl vadeli kredilere rağbet gösteren tüketici toplam 2011 yılında 5.3 milyar liralık konut kredisi kullandı. Yeni konut fiyat endeksine göre, konut fiyatları yılın üçüncü ve dördüncü çeyrek dönemlerinde artış gösterirken en fazla artış 5.6 oranla 2 +1 dairelerde oldu. En az fiyat artışı ise 1+1 dairelerin fiyatlarında gerçekleşti.

2011 yılının bitimine saatler kala kanunlaşan yeni vergi oranlarının bu aralar canımızı sıktığını da biliyorum. Ancak bunları düşünüp karamsar tablo çizmektense, iyimser bir tablo çizip tabiî ki tedbiri de elden bırakmadan planlamalar yapmalıyız. Tekrarlamalıyız ki, siyasi ve ekonomik istikrar doğrultusunda oluşan güven duygusuyla büyüme devam edecektir.

2012 yılının herkese hayalindeki evi getirmesi dileklerimle…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum