2014 Konut Yatırımında Enteresan bir yıl
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

2014 Konut Yatırımında Enteresan bir yıl

20 Ocak 2014 - 07:59 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:02

Enteresan bir yıla girdik. Geçen yıl başlayan siyasi ve ekonomik dalgalanmalar 2014’ün Ocak ayında devam ediyor.  Dolar bugün 2,20 yi geçti halen yükselme sinyalleri veriyor. İthalata dayalı ürün maliyetleri ve piyasa etkileri maliyetleri artırıyor. İnşaatta kullanılan bir çok malzemeye geçen yıldan beri defalarca zam geldi.

Ancak  Müteahhit’ler ağız birliği yapmış gibi zam yok diyorlar. Artan maliyetleri fiyatlara yansıtmayan inşaat firmaları kardan feragat ediyor. Kar dan feragat yada düşük kar marjı ile çalışan inşaat firmaları bir yere kadar dayanabilecekler. Ya  fiyatlara yansıtacaklar maliyetleri, ya harcama kalemlerini düşürecekler.

Piyasalar tedirgin… Yapımı devam eden konut projelerinde satışlar istenildiği gibi gitmiyor. 2. El piyasada da satışların beklediğini görüyorum.  Belirsizlik insanları yatırıma değil güvenli liman mevduata yönlendiriyor. Şimdilik risk almak istemeyen vatandaş seçim sonrasını görmek istiyor. İstiyor lakin sonrası da karışık görünüyor.

Şimdilik artan maliyetleri fiyatlara yansıtmayan inşaat firmaları ne zaman yansıtmayı düşünüyor.

Bir; seçim sonrası her şey yerli yerine oturduğunda, insanlar yatırım yapılabilir güvenilir bir ortam gördüklerinde ve piyasa hareketlendiğinde… İşte o zaman fiyatlara yansıtır. Buda demek oluyor ki seçim sonrasında konut fiyatları yüzde 15-25 arası artar.

İki; seçim sonrası hiç bir şey istenildiği gibi yerine oturmaz hatta erken seçim söylentileri ile birlikte siyasi karmaşa devam eder. Güvenilir olmayan piyasada insanlar yatırım yapmazlar ama ihtiyaçları oranında satın alma girişiminde bulunurlar. Böyle bir ortam da inşaat maliyetlerinde dizginlenen artış konut fiyatlarına yansıtılmaz yada satışlar istenildiği gibi gitmez ise inşaat şirketlerini ve tüm piyasayı zora sokar. Öz sermayesi güçlü olanlar sermayeden yiyerek yollarına devam edebilir ama sermayesi güçlü olmayanlar arasında iflaslara rastlanabilir.

Bu süreçte konut alıcılarının daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Sermayesi güçlü olan diyeceğim ama şu dönem bunu anlamak mümkün değil. Mümkünse tamamlanan yada tamamlanmaya yakın konut projelerine yönelmekte fayda var. Güvenilir olmayan,risk taşıyan piyasalarda büyük karlar etmekte mümkün. Konuta yatırımdan para kazanmayı sevenler için enteresan fırsatlar çıkabilir.

Hatice Kolçak

Twitter/@haticekolcak

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum