2014’te kimler kira geliri beyanı vermeyecek?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

2014’te kimler kira geliri beyanı vermeyecek?

13 Şubat 2014 - 13:06 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:00

Her yıl 1-25 Mart 2014 arası bir önceki takvim yılında kira geliri elde edenler kira gelirleri için beyanname vermek zorundalar. Bu yıl Mart ayında 2013 yılında elde ettiğimiz kira gelirinin beyanını vereceğiz. 1 Mart 2014'te başlayacak olan kira geliri beyan döneminde 2013 yılında konut, arazi, işyeri kira geliri elde edenler beyan verecek.

Maliye Bakanlığı kira geliri olanları nüfus idaresi, banka, PTT, tapu, elektrik, doğalgaz ve su dağıtım şirketleri gibi kurumlardan aldığı bilgiler doğrultusunda belirliyor. Bu nedenle kira geliri olduğu halde beyan etmeyenler kolayca tespit ediliyor ve usulsüzlük, vergi zıyaı cezaları söz konusu oluyor.

Kira geliri beyannamelerini internet üzerinden vergi dairesine gitmeden www.gib.gov.tr adresinde “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” ne giriş yaparak verebilirsiniz.

Kimler kira geliri beyanı vermez

a-2013 yılında toplam konut kira gelirleri 3 bin 200 lirayı aşmayanlar kira geliri beyanı vermez.

b- 2013 yılında işyeri kira geliri brüt 26 bin lirayı aşmayanlar (kiracının ödediği stopaj öncesi tutar dikkate alınır) kira geliri beyanı vermez.

c- Konutunu bedelsiz olarak çocuklarına, annesine, babasına ve kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda beyanname vermezler. (Ancak bu kimselerinin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmişse bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz.)

d- Yurt dışında ikamet edenler ya da yurt dışında çalışma izni olanlar, Türkiye'de kirada olan işyeri kira gelirlerinin kira gelir miktarı ne olursa olsun Türkiye' de beyanname vermek zorunda değiller.

e- Boş kalan gayrimenkullerin korunması amacı ile bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması durumunda beyanname verilmez.

f- Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede oturması durumunda beyanname verilmez.

g-Kira bedelinin hiç olmaması veya düşük olması halinde, “emsal kira bedeli” esas alınır.

Gayrimenkulün bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılması, kiraya verilen gayrimenkulün kira bedelinin emsal kira bedelinden düşük olması durumunda emsal kira bedeli esası uygulanır.

Kiraya verilen bina ve arazilerde emsal kira bedeli, varsa yetkili özel makamlarca veya mahkemelerce saptanmış kira bedelidir. O bina ya da arazi için kira takdiri veya tespiti yapılmamışsa emsal kira bedeli, emlak vergisi değerinin % 5’idir.

Hatice Kolçak

Twitter/@haticekolcak


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum