2B Rayiç Değerleri Cep Yakacak!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

2B Rayiç Değerleri Cep Yakacak!

26 Nisan 2012 - 11:55 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:29


Beklenen Yasa nihayet meclisten geçti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ de 2B Kanunu olarak bilinen orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışını öngören kanunu dün onayladı. Yıllardır 2B taşınmaz sahiplerinin sabırla beklediği büyük umutlar beslediği 2B yasası nihayet çıktı. Başvurular Mayıs başı ile başlayacak. Başvurular da Hak sahiplerine ulaşmak için başvuru noktaları oluşturulacağı konuşuluyor.

2B sahipleri yerleri için belirlenen rayiç değerleri illerde Defterdarlıklardan ilçelerde Malmüdürlüğü’ nden  öğrenebilecek ve başvurularını buralara yapacak.. Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın uzun süren çalışmaları ve yapılan değer tespit çalışmaları büyük çoğunlukla bitti. Değer tespit çalışmaları il ve ilçelerde kurulan özel bir komisyon tarafından yapıldı. Bu komisyon da kimler vardır? Merak edenler için rayiç bedellerin tespiti nasıl yapılıyor, nasıl hesaplanıyor bilgisine emlakpencerem  sitesi üzerinden ulaşabilirler.

2B arazilerinin en fazla olduğu, İstanbul, Antalya, Mersin, Balıkesir, Sakarya ve Muğla illeri başı çekiyor. Maliye Bakanlığı sadece İstanbul’ dan  10 milyar lira gelir elde etmeyi bekliyor. Türkiye genelinde ise 2B arazilerinden 20 milyar hasılat bekleniyor. Arazilerin satışından elde edilecek gelirin yüzde 90'ı kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kullanılacak. Gelirin yüzde 10'u ise orman köylülerinin sorunlarının giderilmesi amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na aktarılacak. Türkiye genelinde yaklaşık 410 bin hektar 2B arazisi bulunuyor

O kadar çok 2B sorusu alıyorum ki.. Kafalar karışık..üstelik herkesin sorunu diğerinden bir tık da olsa farklı..çünkü yasa da çok kapsamlı. Kıyı kenarları için özel düzenleme, köyler için düzenleme, bununla ilgili açılmış davalar ile ilgi düzenleme, orman arazileri, 2B üzerindeki taşınmazların durumu, bazı 2B alanlarının afet riski altında olması sebebiyle kentsel dönüşüm olacağı vs vs….. gidiyor.

Asıl olay şimdi başlıyor. Neden mi? Rayiç değeri açıklanan yerlerde rakamlar beklenenin çok üstünde çıktı. Başta İstanbul Beykoz ilçesinde açıklanan rayiç değerler hak sahiplerini şaşırttı. Hiç beklemedikleri  rayiç bedelleri nasıl ödeyeceklerini/ödeyemeceklerini  önümüzde ki 3 ay içinde göreceğiz. Antalya çevresinde hak sahiplerinden mesajlar geliyor.. Bu rayiç bedelleri ödeyemeyiz çok yüksek diye.. Nitekim Çekmeköy’ den de sesler yükselmeye başladı. Hak sahipleri başvuru yapmaya gittiğinde karşılaşacağı rayiç bedeli görmeye  başlayınca daha fazla ses çıkacak. Yapılan değer tespit çalışmalarında oluşturulan rayiç bedeller uzman bir komisyon tarafından belirlendiği için gerçekten arazinin değerine göre çıkarılmış olacağı muhakkak. Ancak 2B hak sahiplerinin çok çok daha uygun rakamlara tapularını alacağı hayali sanırım gerçekten hayal oldu.

Bir okuyucum Antalya’ da 2B arazisinin rayiç bedelini öğrenmiş ve bana soruyor… çok yüksek itiraz edebilir miyim? Diye.. Hak sahipleri yerlerin kendilerine satışı yapılabilmesi ve tapularını alabilmeleri için yasa da yazan şartlara uymalıdır. Yani itiraz edemezsiniz, önünüze geleni o şartlarda kabul edeceksiniz. Zamanında müracat etmezseniz ve belirlenen rayiç bedeli ödemezseniz 2B taşınmazınız Maliye Bakanlığına geçecek.

||| Satış Nasıl Olacak tekrar hatırlayalım:

Hak sahiplerine doğrudan satılacak olan arazilerin bedeli, rayiç bedelin yüzde 70'i olacak. Bedel, peşin veya taksitle ödenebilecek. Peşin satışlarda yüzde 20 indirim uygulanacak. Bu bedel idarece yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödenecek. Tebliğ edilen satış bedeline itiraz edilemeyecek, dava açılamayacak. Taksitle satışlarda, belediye ve mücavir alanlarda 3 yılda 6 taksitle, bunların dışındaki alanlarda ise 4 yılda 8 eşit taksitle ödeme imkanı getirildi..

Twitter Üzerinden Takip Edin @haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum