AMAN MALİYE KAPINIZI ÇALMASIN!!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

AMAN MALİYE KAPINIZI ÇALMASIN!!

11 Ekim 2011 - 17:32 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 12:55

Bu aralar sizin de kapınıza Gelir İdaresinden bir mektup aman gelmesin. Maalesef bazılarının kapılarını çalmaya başlayan Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi mektupları kazançlarını bildirmeyenlere ceza yollamaya devam ediyor. Ne yazık ki bana bir şey olmaz mantığından hareket eden vatandaş eninde sonunda yakalanmış oluyor çünkü devletin yeni elektronik sistemi ile bu iş artık çok kolay….

Hatırlarsanız bundan 4 ay önce Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir basın toplantısı düzenleyerek 661 bin vatandaşa vergi çıkardıklarını söylemişti. Bu kişilerinde çeşitli faaliyetlerden dolayı kazanç elde ettiğini ancak vergi dairelerine uğramadıklarını bu kişilerin tespit edildiğini söyleyerek biz onlara gideceğiz demişti….

Mektuplar ulaşmaya başladıkça sancılar da başlamış oldu..

Birden fazla konut, işyeri,arsa alıp satanlar, evini yüksek fiyattan satanlar, konut kredisi kullananlar, kira geliri elde edenler, miras yediler ve otomobil alım satım işi yapanlar dikkat!…..

Amacım kimsenin moralini bozmak değil sadece bilgilendirmek lütfen bu bilgileri dikkate alın… Senelerdir yazarım, söylerim ancak gördüm ki istisnalar hariç genelimiz bi şey olmaz mantığında hareket etmekte yada kulaktan dolma bilgi ile uzmanına danışmadan hareket etmekteler. Oysa banka hesaplarınız, kredi kartı, sigorta, noter v.s. hepsinden tespit edilme ihtimaliniz %100… Özellikle emlak sektöründeki alım-satım, kiralama ve miras işlerinin hareketli olması ve bildirimlerin gerekli yerlere yapılmış olmasına vatandaşımızın çok dikkat etmesi gerekiyor. Yine hep söylerim bu konuda emlak firmalarına ve emlak danışmanlarına büyük iş düşüyor. Gayrimenkul’de Vergi Uygulamalarını en azından genel hatları ile öğrenmeliler ki müşterilerini doğru yönlendirebilsinler.

Belki bir yıl içinde evinizi satmak zorunda kaldınız ve bu satıştan bir kazanç elde ettiniz…Kim bilir belki de siz aile bütçesine katkı olsun diye ek gelir elde etmek için otomobil alıp satıyorsunuz.. Burada önemli olan bilinçli davranmak.. Yoksa seneler sonra altından kalkamayacağınız bir vergi yükü sizi çok zora sokacaktır. Bilinçli hareket edelim ve artık şu vergi mevzusuna biraz önem verelim.. Maalesef bu iş sadece notere ödediğiniz noter masrafı, tapu harcı, banka dosya masrafı, sigorta poliçeleri ve motorlu taşıt vergisinden ibaret değil. Keşke devletimiz tüm bu işlemler olurken vergiyi tam kaynağında işlem yapılırken alsa da bizlerde yıllar sonra kötü sürprizlerle karşılaşmasak…

Herkese Kolay Gelsin..

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum