Apartman görevlisiyim kentsel dönüşüm yardımı alabilirmiyim?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Apartman görevlisiyim kentsel dönüşüm yardımı alabilirmiyim?

04 Şubat 2014 - 18:07 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:01

6306 sayılı Afet yasası (Kentsel Dönüşüm) kapsamında her geçen gün riskli yapı sayısı artıyor. Türkiye genelinde ise riskli alanlar bir bir resmi gazetede yayınlanarak belirleniyor.

Riskli yapı olarak raporlanmış binalarda ve riskli alanlarda oturan mal sahipleri ve kiracılar için çeşitli yardımlar var. Kira yardımı, taşınma bedeli, faiz desteği gibi finansal desteklerden yararlanmak isteyen kat maliki ve kiracılar başvurularını bağlı oldukları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine bir dilekçe ile yapabiliyorlar. İnternette dilekçe örnekleri mevcut.

Yapılan yardımlar konusunda bir okuyucum soruyor.

“Apartman görevlisiyim. Binamız kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak. Müteahhit kat maliklerine kira yardımı yapıyor. Peki biz unutulduk mu? Apartman görevlileri kentsel dönüşüm yardımlarından yararlanamıyorlar mı?”

Kanun ve yönetmeliklerde açık yazmasa bile, bir apartman görevlisi en az bir yıl bulunduğu apartmanda görevli olduğunu ispatlarsa yapılan finansal yardımlardan faydalanabiliyor. Devletin bu desteğinden faydalanmak için bağlı olduğunuz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurmanız yeterli.

Apartman görevlileri, kira yardımı, taşınma bedeli, faiz desteği alabiliyor. Bulundukları bölge riskli alan ilan edilmişse, bölgede yapılacak konutlardan satışa çıkacak olanlardan öncelikli olarak satın alma ve faiz desteği, uzun vadeli borçlanmalardan faydalanabiliyorlar.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  Alo 181 Çevre Hattı vatandaş ile Bakanlık arasında direkt iletişim kurduruyor ve Kentsel Dönüşüm konusunda yardımcı oluyor.  78 personel, vatandaşın telefon ile sorduğu kentsel dönüşüm sorularına cevap veriyor, yardımcı oluyor.

Alo 181 Kentsel dönüşüm hattından aklınıza takılan kentsel dönüşüm konuları hakkında; riskli yapı, riskli alan, rezerv alanı gibi önemli bilgileri alabiliyor olmak önemli. Kentsel Dönüşüm konusunda bilgi almak isteyenler için AlO 181 hattı candır.

Hatice Kolçak

twitter/@haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum