Aynı Mahallede saçmalayan konut fiyatları!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Aynı Mahallede saçmalayan konut fiyatları!

31 Ekim 2013 - 10:48 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:57

Bir gayrimenkulun fiyatını belirleyen birçok kriter var ki bunlardan en önemlisi konumudur. Evin fiyatı belirlenirken önce lokasyona bakılır.  Hangi semt, hangi sokak,hangi mahalle gibi.. Bu konuda uzman kime sorsanız aynı cevabı alırsınız.

Belediye’de kayıtlı emlak değeri de bulunurken önce evin semtine, sokağına yada caddesine göre fiyatlandırılır. Çünkü arsa emlak değeri  üzerinden yapılır ilk hesap. Sonra binanın ve evin özelliklerine göre emlak değeri çıkar. Ancak asıl değer arsa değeridir. Dolayısıyla önce dikkate bu kriter alınır. Maalesef günümüz yeni yapılan konut projeleri ile evin emlak değeride  artık adil değil.

Günümüzde konut fiyatları kendi içinde doğru fiyatlanıyor gibi görünse de, aslında büyük çelişkiler taşıyor. Son yıllarda site özelliği ile dikkat çeken konut projeleri güvenlik nedeni ile projenin etrafına ördüğü güvenlik duvarı ile etrafında bulunan apartman dairelerine büyük farklar atıyor. Hemen hemen hangi konut projesine gitseniz aynı manzara ile karşılaşıyorsunuz.

Çelişen demiyorum resmen sapıtan bir konut fiyatlandırması var piyasada..  Çekmeköy’de ortalama bir konut projesinde 100 metre kare için ödediğiniz 500 bin liraya karşılık hemen site duvarının yanı başındaki apartman dairesinin fiyatı 150 bin lira. Çok daha ucuz fiyatlar var hatta birçok yerde gecekondular.. Ataşehir’de  yeni yapılan projelerde fiyatlar milyon liraları bulurken yanı başındaki mahallelerde ev fiyatları 150-200 bin liralarda.. Bu apartmanların eski olduğunu düşünmeyin yeni yapılan apartmanlarda fiyatlarda aynı durumda..

Varoş dediğimiz mahallelerin içine yapılan residance denilen binalar da ise fiyatlar tam anlamıyla saçmalıyor. Beğenmediğiniz o mahalleden ev almayanlar 10 daire fiyatına  sözde residance daire alıyor. Tabii birde bu fiyata aldığınız dairenin manzarası orman yada boğaz değil. Evinize gitmek için mahallenin ara sokaklarından geçerek sitenize ulaşıyorsunuz. Elbette büyük farklar var, sosyal donatıları, güvenlik gibi ayrıcalıkları.. Bir de insanlar araba, saat gibi kendilerine statü kazandırmak içinde tercihlerini bu sitelerden yapıyor. Ancak bu fiyat farkları arasında bu kadar uçurum olmamalı.

Bir banka eksperinin normal bir apartman dairesine belirlediği fiyat ne yazık ki satışta ederini bulamayabiliyor. Yakın zamanda çatı dubleksi alan bir arkadaşıma bankanın çıkardığı ekspertiz rakamı 340 bin lira idi. Aylar sonra satmaya karar veren arkadaşım bu fiyatın neredeyse 80 bin lira altına satmak zorunda kaldı.  Banka eksperleri neye göre fiyat belirliyor projenin adına göre mi yoksa bulunduğu semte göre mi? Onların da kafaları karışık görünüyor.

Bakalım konut fiyatları bu anlamda ne zaman dengeye gelir. Ya bir gün devir değişir insanlar site duvarlarının arasına sıkışmaktan sıkılır, aidatları ödeyemeyecek kadar maddi durumları bozulur  ve mahallelerine geri dönmek isterlerse…  O  zaman bıraktıkları gibi olmayacak hiç bir şey..  Geri dönülemez bir yola giren sektörde kentsel dönüşüm ile mahallelerde site kıvamına geliyor yavaş yavaş..
 

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

YORUMLAR

  • 0 Yorum