BDDK'DAN KONUT KREDİLERİNE FREN
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

BDDK'DAN KONUT KREDİLERİNE FREN

01 Temmuz 2011 - 14:39 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 12:55

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 18.06.2011 tarihli resmi gazetede yayınlanan tüketici kredilerinde karşılıkların artırılması kararı dolaylı olarak konut kredilerini de etkiledi. Kredi oranlarında karşılıkların artırılması ilave maliyet ve faiz oranlarının yükselmesi anlamına gelir. Konut kredilerine % 75 in üzerinde kredi veremeyen banka üzerini tüketici kredisi kullandırarak kredinin tamamına yakınını kredilendiriyordu. BDDK’nın açıklamasına göre verilen tüketici kredilerinin yarısına yakını konut kredilerine kullandırılmışken diğer yarısı ise ev onarımı, düğün, balayı gibi masraflar için kullandırılmış durumda.

BDDK bu kararında çok ta haksız sayılmaz. Nitekim hane halkının borcunun varlıklarına oranının hızlı artmaya başlaması ilerde yeni bir krizin ayak sesleri de olabilir. Riskin bugünden görülmesi ve tedbirinin alınması hem tüketici hem banka açısından sevindirici bir durum.

Alınan kararlar, kredi kullanım şartlarının zorlaşması, faiz oranlarının artması v.s. hepsi aslında kredi kullanacaklara ve bankalara geç kalmadan frene bas çağrısıdır.. Gelirinize orantısız alacağınız kredi geleceğinizi dağıtabilir. Temkinli olun çağrısıdır

Bu aralar sadece BDDK nın aldığı bu kararla tüketici faizleri yükselmiyor. Konut Kredi faiz oranları da yükseliş trendine girdi. Uzun zamandır yerinde sayan faiz oranları büyük fırsatlar sunarken şimdilerde birçok insanın hayalindeki ulaşmak istediği ev hayal olarak mı kalacak acaba!! Yok kimse korkmasın kötü bir tablo çizmiyorum.

BDDK’ nın konut kredilerine fren yapması, piyasadaki diğer aktörlerin yeni finansman modelleri üretmesine sebebiyet verecektir.Böylece Ev sahibi olma hayaliniz devam edecek.. Nasıl mı? Çünkü rekabeti bol alternatifi çok olan sektörde o kadar konut arzı var ki, her gün yeni bir konut projesi duyuyoruz. Yani inşaat firmaları kendi finansman modellerini devreye sokacak ve projelerini satmak için sizlere daha cazip vadeler ve faiz oranları sunacaklar.

Bu durum bana çok yabancı gelmedi. Çok değil daha birkaç sene öncesine kadar bir dönem faiz oranları yüksek ama bir o kadar fazla konut yapılıyordu..İnşaat firmaları konut projelerini satmak için kendi finansman modellerini oluşturmuş çok cazip vade ve faiz oranları ile kampanyalar yapmış projelerini satmaya çalışıyordu. Hatırlayalım lütfen!! Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta doğru inşaat firması seçmek olacaktır. Maketten ev satıp ertesi gün yerinde yeller esen projeleri unutmadık.

Herkese Kolay Gelsin..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum