Boşanma ile eşe kalan evin satışında vergi yok!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Boşanma ile eşe kalan evin satışında vergi yok!

23 Ekim 2012 - 11:13 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:37

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Evlenmek daha kolay boşanmaya göre.. Evlenmek için yaptığınız prosedürler nikah ile sınırlı iken, boşanmaya karar vermek ayrı zor, süreci yaşamak daha bir zor.

Özelliklede eşler arası mal paylaşımı olacaksa.. Bir eviniz olsa bile nasıl paylaşılacağı konusunda tartışmalar yaşanırken, bir de milyon dolarlık gayrimenkulu olanların karşı tarafa fazla bişey kaptırmamak için avukatları, akrabaları, arkadaşları araya sokarak bu malları nasıl paylaşacakları konusu tam bir kriz ortamı..

Konumuz boşanma değil lakin boşanma sonrası ortak mal paylaşımında eşlere mahkeme kararı ile verilen gayrimenkullerin satılmasından doğan vergi yükümlülükleri...

Gelir Vergisi Kanunu'nda, İktisap şekli ne olursa olsun (ivazsız olanlar hariç) gayrimenkuller ve haklar gayrimenkul' un satın alındığı tarihten başlayarak 5 yıl içinde (01.01.2007 tarihinden önce iktisap edilenler 4 yıl içinde) elden çıkarılması halinde değer artış kazancına tabiidir.

Boşanma yada miras yolu ile elde edilen  İvazsız (bedelsiz) olarak iktisap edilen mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar Gelir Vergisi Kanunu'nun mükerrer 80. Mad. 1.fıkra 6. bendine göre değer artış kazancı olarak vergiye tabii değildir.

Yani, eşler boşanma sonrası, eski eş adına tapuda kayıtlı olan mal ve hakların mahkeme kararı ile diğer eşe verilmesi ile, herhangi bir süreye bağlı olmaksızın mal ve haklarını elden çıkartmaları halinde elde edecekleri kazançlardan dolayı Değer Artış Kazancı ödemezler.

Şanslıysanız miras yada boşanma ile size arsa kalmış olabilir. Arsa kıtlığı çekilen bir dönemde geleceğin milyonerleri arasında olma şansınız yüksek demektir. Kat karşılığı verdiğiniz arsadan kaç konut aldığınıza bakılmaksızın;  Boşanma yada miras yolu ile ivazsız (bedelsiz) elde edilen  arsaların  müteahhide kat karşılığı verilmesi durumunda alınan gayrimenkullerin satışında değer artış kazancı vergisi uygulanmaz. Bu konuda kafa karışıklığına sebep olan başka bir konu. Bu arsalar müteahhitlere kat karşılığı verildiğinde karşılığında birden fazla konut yada işyeri alınıyor. Bazen de sahibi kendisi yapmak istiyebiliyor. Her iki durumda da elde edilen gayrimenkullerin satışında d eğer artış kazancı ödenmez.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak
 

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

YORUMLAR

  • 0 Yorum