CNR Emlak Fuarının Şövalyeleri
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

CNR Emlak Fuarının Şövalyeleri

15 Eylül 2014 - 12:24 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:05

İstanbul CNR Emlak Fuarı 2014 pazar günü bitti. İkinci kez düzenlenen uluslararası  konut fuarı beklenildiği gibi gereken ilgiyi görmedi. Geçen yılda benzer şeyler olmuştu. Ülkenin gündeminden düşmeyen konut sektörü her nedense böylesi önemli bir fuarda beklenen ilgiyi görmedi. 

Röportaj yaptığım, görüştüğüm firma yetkililerinin çoğu aynı durumdan şikayetçi iken bir kaç stand fuar boyunca hep doluydu.Tabiri caiz ise fuara gelenler çoğu standlara uğramadan giderken sadece bir kaç konut standında oturacak yer bile yoktu. Bu durumu o şirketin kendi tanıtım başarısı ya da görkemli standlarına borçlu olduğunu söyleyebilirim.

Konut fuarı uluslararası olmasına rağmen yabancı yatırımcılar tek tük ortalıktaydı.Gelenlerin çoğu bireysel değil Ortadoğulu acentalardı.Yerli müşterilerde en az yabancılar kadar azınlıktaydı.

Demir İnşaat Patronu Hamit Demir “bize bu fuarı satarken resmen kandırdılar. Yurt dışında ve yurt içinde reklam ve tanıtımlar çok yetersiz yapıldı hatta radyolarda bile katılımcı firmaların fuar tanıtımları organizatörden daha fazla idi.” diyerek fuar organizasyonuna isyanını yaptığım röportajda dile getirdi.

Fuar denince aklıma Yapı Fuarı gelir. İnanılmaz başarılı bir şekilde yıllardır yapılıyor. En az 4-5 holün katılımcı firmalarla dolu olduğu fuar resmen ziyaretçi akınına uğruyor.Büyük yatırımcıların yanı sıra evine parke almak isteyenler bile bu fuarı beklerler diyebilirim.İstanbul’un hemen hemen her köşesinden fuar zamanı otobüsler kaldırılır.  

Fuarın şövalyeleri ise emlak siteleriydi bana göre.Ulusal basının doğru düzgün üzerinde durmadığı fuarda emlak siteleri haber yapmak, röportaj yapmak için adeta birbileriyle yarıştı.

Gece gündüz inşaat sektörüne yönelik haberleriyle dikkatleri üzerine toplayan emlak haber siteleri CNR Emlak Fuarı boyunca kesintisiz dört gün boyunca haber yaptı. Yapılan özel haberlerle Emlak Fuarında yer alan firmaların haberlerini an be an kullanıcılarına, takipcilerine gerek emlak haber siteleri üzerinden gerekse sosyal medya üzerinden duyurdu.Ulusal basın ve TV kanalları 1-2 haberle geçerken, emlak haber sitelerinin yakından takip ettiği CNR Emlak Fuarı'nın gerçek kazananları dakika dakika haber yazan editörler, stand stand dolaşan röportaj yapan haberciler ile emlak haber siteleri olmuştur. 

Hatice Kolçak

[email protected]

YORUMLAR

  • 0 Yorum