Ekim'de dolara değil konuta yatırım yaptık
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Ekim'de dolara değil konuta yatırım yaptık

24 Kasım 2016 - 06:55

Ekim ayında ipotekli konut satışları adeta patladı. Uzun zamandır ekside seyreden kredili konut satışları Ekim ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 71,8 oranında arttarak 48 bin 110 adet konut satışı olarak gerçekleşti. Aynı şekilde Ekim ayı TÜİK raporuna göre konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,1 oranında artarak 130 bin 274 adet konut satışı olarak gerçekleşti. Peki ne oldu da bu hızlı artış gerçekleşti. Özellikle ipotekli konut satış rakamlarındaki artışı iyi okumak gerekiyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 26 Kasım 2016 - İstanbul
 
Çok değil daha 3 ay öncesine kadar 1,15 -1,25 seviyelerinde olan konut kredi faiz oranlarını bankalar zoraki de olsa 120 ay vade de 0,88 seviyelerine kadar geri çekti. Bu aralar her gidene kredi vermeseler de, kredi verdikleri oldukça iyi bir kitle olduğu sonuçlardan okunabiliyor. Diğer taraftan yeni düzenleme ile konut kredi kullandırımı yüzde 75’den yüzde 80 oranına geldi. Yani 300 bin TL’lik bir ev için bankadan yüzde 80 oranında kredi kullanabiliyorsunuz bu da 240 bin TL’ye tekabül ediyor. Bu düzenleme peşinatı denkleştirmede zorlanan vatandaş için oldukça iyi bir uygulama oldu.  
 
Peşinatın düşmesi, konut kredi faizinde beklenen oranların olmasa da psikolojik sınırın altına gelmesi özellikle kredi ile ev alacak olan tüketiciyi harekete geçirmiş görünüyor. Ekim ayı ipotekli konut satışlarının artmasında bu iki önemli etkenin yanı sıra elbette başka faktörlerde var. Emlak Konut ile başlayan konut kampanyaları tam gaz devam ediyor. Son bir kaç aydır bu kampanyaların yanı sıra konut fiyatlarının yatayda seyrediyor olması, alıcıya rekabetçi fırsatlarla dolu bir piyasa sunuyor.
 
Ekim ayında dolar kuru 3 - 3,10 seviyelerinde gitti geldi. Yükselme sinyalleri verirken vatandaş için belirsizlik hakimdi. Ki, halen öyle duruyor. Kasım ayında veriler ne gösterir beraber bakarız ama Ekim ayındaki dolar kuruna konut alacak nihai tüketici pek takılmamış görünüyor. Açıkçası belirsiz olan dolar kuru yerine güvenli liman olan gayrimenkulü tercih etmiş görünüyor. Kaldı ki, yıllık enflasyon artışı ve mevduat getirisi  dikkate alınarak bir hesap yapıldığında yıllık minimum yüzde 20 getirisi ile gayrimenkul tüketici için güvenli yatırım aracı olarak tercih ediliyor.
 
Doların 3,40 seviyelerinde güçlenerek belirsizliğini sürdürmesi gayrimenkul alıcılarını Kasım ayında nasıl etkileyecek merak ediliyor. Dövizdeki aşırı değerlenme nihai tüketicide doğal olarak korku ve tedirginlik oluşturuyor. Bu tedirginlik bekleyelim görelim şeklinde kendini gösterebilir. Alım noktasında kesinlikle fırsatların olduğu bir piyasa oluşuyor. Cebinde parası olan için harekete geçme zamanı. Kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler içinde faiz oranları uygun. Tüketici bu aşamadan sonra cebine ve şartlarına göre kesinlikle doğru ve güvenilir inşaat şirketlerinden ev almayı tercih etmeli. Kendini riske edecek alım satımlardan çekinmelidir. Mümkünse biten veya bitmeye yakın konut projelerini tercih etmelidir. Elbette döviz ile borçlanmamalıdır.
 
Döviz’in artması yabancılara gayrimenkul satışını artıracaktır. Yükselen döviz kuru ile konut fiyatları yabancılar için ucuzlamış oldu. Döviz bazında satış yapan firmalarda eskiden olduğu gibi kur sabitleme yoluna gidiyorlar. Başka bir zaman olsa idi bir çok inşaat patronu yükselen döviz kurundan dolayı maliyetlerin yükseldiğini ve konut fiyatlarının artacağını söylerlerdi. Şu anda söylemiyor olmaları maliyetlerin artmadığı anlamına gelmiyor. Maliyetler artıyor ama fiyatlara yansımıyor… 

Not: Hatice Kolçak'ın 24 Kasım 2016 tarihli "Ekim'de dolara değil konuta yatırım yaptık" köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum