Emlak'ta artık yoğurdu üfleyerek yiyoruz
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Emlak'ta artık yoğurdu üfleyerek yiyoruz

22 Ağustos 2009 - 15:14

Son günlerde en çok yazılan çizilen konulardan biri bankaların arka arkaya yaptığı konut kredi faiz oranlarını aşağılara indirmeleri oldu. Bankalar sanki birbiri ile anlaşmış gibi faiz rakamlarını birden indirdi. Öyleki 120 ay vadede 1,05 faiz oranı uygulayan bile var.

Bu arada sadece faiz oranlarına bakmayın çünkü bankaların uyguladıkları dosya masrafı adı altında alınan rakamlarda ciddi maliyet oluşturmakta. Kredi kullanmaya niyetlendiyseniz önce bankanıza tam bir maliyet hesabı yaptırın. Çünkü % 3 gibi komisyon ücretleri, ekspertiz ücreti, sigortalar v.s. ile bir anda karşılaştığınızda iş işten geçmiş olabilir.

Ara ara dönemlerde cazip birçok uygulama bankalar tarafından tüketiciye sunuluyor. 2007-2008 başlarında konut kredisi kullanacakları Japonyeni ve İsviçre frangı kedilerine yönlendirdikleri dönem gibi. Sunum çok iyiydi ve mantıklıydı ki birçoğumuz daha önce yaşanan krizleri unutup özellikle bu yabancı para birimlerinden konut kredileridisi kullanmayı tercih etti. Sonrasında durum ortada 2008 Eylül ayında dünyaya kara bulut gibi çöken ekonomik krizin başlaması ile o çok güvendiğimiz yıllardır yerinde sayan kurlarımız ama özellikle bu iki yabancı para birimi bir anda zıplamıştı.

2008 Eylül küresel ekonomik krizin başlaması ve devamında gelişen olaylar hem çalışanları hem iş sahiplerini strese soktu. Henüz aldığı evinin taksitlerini işini kaybetme durumunda nasıl ödeyeceğini düşünen tüketici, ödemediğinde evinin elinden gideceğini çok iyi biliyor, bırakın evin elden gitmesini ödeme yapamadığında kara listeye gireceğini ve bir daha hayalindeki eve kavuşmanın ne kadar zor olduğunu da biliyordu.

Kriz ile beraber 2009 yılında emlak fiyatlarının % 20-40 oranında düştüğü sanki tescillemek gerekircesine araştırma şirketlerine il il, ilçe ilçe araştırma  konusu oldular. Ancak fiyatların düşmesi, projelere özel kampanyaların yapılması artık yoğurdu üfleyerek yiyen halk için talebi canlandırmaya yetmedi.

Kafamızı nereye çevirirsek bol miktarda kiralık ve satılık ilanları ile karşılaştığımız bir dönem yaşıyoruz. Hayalini kurduğumuz ev çok yakınımızda üstelik fiyatı eskiye oranla tamda alabileceğiniz bir rakama gelmiş üstelik faiz oranları çok düşük. Pazarlık şansımızında yüksek olduğunu düşündüğümüzde evet bunlar fırsata dönüştürülebilir. Nitekim emlak fiyatları ile kredi faiz oranları ters orantılıdır. Yani emlak fiyatları düşerken kredi faizleri yükselir, emlak fiyatları yükselirkende düşer. Bu aralar durum pek öyle değil. Fiyatlar cazibesini korurken konut kredi faiz oranları da 120 ay için % 1 lere kadar düştü. Aman dikkat!! Elinde nakit parası olanlar için sorun yok ama kredi kullanacakların gelirlerine güveniyor olması gerekiyor.

Bakalım bu süreç talebi canlandırmaya yetecekmi...

YORUMLAR

  • 0 Yorum