Emlak Vergi artışına ayar
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Emlak Vergi artışına ayar

08 Ekim 2017 - 09:21 - Güncelleme: 26 Şubat 2018 - 22:34

Her dört yılda bir belirlenen emlak vergi değeri  en son 2013 yılında belirlenmişti.

Bazı bölgelerde fahiş oranda artan emlak vergisine vatandaş adeta isyan etmişti. Şimdi sıra 2018 yılında uygulamaya girecek olan yeni emlak vergi değerlerinde.

Yeni oranlar Temmuz ayında muhtarlıklarda ve belediyelerde askıya çıktı. Görüldü ki değişen bir şey yok.

Bazı semtlerde ev sahiplerini mağdur edecek kadar yüzde 500 oranında artış yapılmış. Askıda ki yüksek emlak vergi değerini gören vatandaşlar soluğu mahkemelerde aldı.

Kimisi bireysel kimisi mahalle bazında vergi mahkemelerinin yolunu tuttu.

Başınızı sokacak bir ev alıyorsunuz sonra evin vergisini ödeyemiyorsunuz. 300 liralık emlak vergisi olmuş 2 bin 500 lira. İnsanların cebini zorlayacak bir rakam.

Hatta bu nedenle evini satmayı düşünenler var. Emekli olanı, yaşlı olanı var. 40 yıldır aynı binada oturan emekli maaşıyla geçinen vatandaş astronomik oranda artan emlak vergisini nasıl ödeyebilir.

Kredi mi çekecek?

Çok şükür bu konu aydınlanıyor. Vatandaşı zor durumda bırakan yüksek emlak vergi değerleriyle ilgili Başbakan Binali Yıldırım önemli bir açıklama yaptı ve yüreklere su serpti.

Başbakan konuya son noktayı koydu. Emlak vergi değeri artışı yüzde 50’yi geçemeyecek. Yürürlüğe girdiğinde keyfi uygulama da son bulmuş olacak.

Keyfi diyorum çünkü semt semt neye göre yapıldığı bilinmeyen bir uygulamaydı. Özel bir komisyon tarafından belirleniyordu ama bilinen bir gerçek belediyelerin son sözü söylediğidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum