Esenyurt'un makus kaderi ve talihsiz bir açıklama!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Esenyurt'un makus kaderi ve talihsiz bir açıklama!

18 Eylül 2013 - 17:08 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:55

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Gelen vurdu, giden vurdu ne suçu vardı Esenyurt'un...

Herkesin suçu var bugünlere gelinmesinde.. İşin içinden çıkılmaz duruma sokulan Esenyurt'ta kimse ben günahsızım diyemez. Parmakla sayılacak birkaç firma dışında..

Önce bol kepçe lokantası...

Müteahhitler Belediye'yi, Belediye müteahhitleri suçladı durdu son iki yıldır. Çok eskilere gitmeye gerek yok. İnşaat firmalarının bol emsalle yaptığı gökdelenlerin ışıkları aydınlatacaktı Esenyurt'u..

Görülmemiş kampanyalarla bir daha rastlayamayacağınız ucuz fiyatlarla Esenyurt ünlendi. Ülke tanıdı yetmedi ülkenin dışına taşdı şöhreti. Öyle ki  Kuveyt'de yapılacak gayrimenkul fuarı mağdur olan Kuveyt'li vatandaşlar nedeniyle iptal edildi. Bizde binlerce konutzede varken bizim yapmadığımızı , mağdur  Esenyurt  Arapzedeler yaptı. Bu konuyu bir dahaki sefere açalım diyerek devam ediyorum.

Esenyurt'u bekleyen tehlike gerçekleştiğinde konu imar problemiydi. Yüksek verilen emsaller geri alınmış, maketten satılan konutlar maket üzerinde kalmıştı. İnşaat firmalarının büyük bir kısmı inşaatlarına başlayamadı yada yarım bıraktı. Problem imar dı...

Binlerce konut mağduru oluştu. Parasını peşin ödemiş, senetle almış binlerce konutzede, imar problemini çözüldüğünde evlerine kavuşacağını umut ediyor.

Kaç tane program yaptım bilmiyorum Esenyurt'la ilgili. Anladığım sorun çözülse bile mağduriyetin devam edeceği. Konu İBB de aslında bitti. Yeni uygulama askı süreci başladı. Bazı yerlerin 30 günlük askı süreleri bile doldu. Çok değil bir, iki ay içinde bölgenin tamamı askı sürecinden kurtulur.

Belediye pimini çektiği bombayı  Esenyurt'ta müteahhitlerin kucağına böylece bırakmış oldu.

Bu arada talihsiz bir açıklama Esenyurt'ta proje yapan tanınmış bir firmanın patronundan geldi. Sayın müteahhit  derler ki " Bir musibet bin nasihatten iyidir. Tüm yaşananlar herkese ders olsun. Müşteriler konut alırken bin defa düşünsün". Talihsiz diyorum çünkü  binlerce konut mağduru bırakan bir bölge için bu açıklama doğru değil.

Buradaki dersi kim alacaktı şimdi binlerce lira kaptırmış vatandaş mı?

İmar problemini öne sürerek inşaatını yapmayan firmaların aslında inşaatı yapacak ekonomik gücü yok yada kalmadı. Askı sürecinden sonra sermayesi olmadığı için inşaatı yapamayan ama geçen zaman zarfında konut sattığı müşterileri bile bile oyaladıkları açığa çıktığında, işte o zaman  bir kez daha Esenyurt makus kaderinin esiri olacak.

Asıl hikaye yeni başlıyor. Aynı konutu iki kişiye satmayı başarmış, ünü yurtdışına kadar taşmış Esenyurt'u kimse kurtaramaz. Umutlar da biter bir gün ve gerçekler gün yüzüne çıktığında asıl mağduriyetler görünür.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum