Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Ev sahibi olmayı en çok onlar hak ediyor...

04 Aralık 2012 - 16:12 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:42

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Konut kredi faiz oranları son üç yılın en düşük seviyesine nihayet geriledi. Faizlerde ki bu düşüş aslında eylül de başladı.

Eylül ayında yavaş yavaş düşmeye başlayan faiz oranları kasım ayına öyle bir yansıdı ki BDDK' nın açıkladığı verilere göre 9 Kasım tarihinde 82 milyar 863 milyon TL olan konut kredisi hacmi, 16 Kasım'da 83 milyar 220 milyon TL'ye ulaştı. Sonuç; tam bir hafta içinde  Konut kredilerinde yüzde 0.43'lük büyüme ile 357 milyon TL  artış yaşandı.

Hemen hemen bütün bankalar yaz aylarında 1,10, 1,20 olan oranlarını bugün itibari ile 0,80 lere çekmiş durumda. Vadeler kısaldığında bu oran 0,80 lerin altına bile iniyor. Bu böyle devam eder mi? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet biraz daha düşecek bu rakamlar. Benim tahminim 0,70 seviyeleri ama gönlümden geçen oran ise  0,50-0,60 seviyeleri. Rakamlarla kafanızı karıştırdım biliyorum ama başka türlü anlatmam mümkün görünmüyor.

Konut kredi faiz oranlarının düşmesi bize iki avantaj sağlıyor. Bunlardan biri artık bir çoğumuzun öğrendiği gibi refinansman yani mevcut kredi borcunuzu yeni faiz oranlarından yeniden yapılandırabiliyor olmanız. Bu yapılandırmayı kendi bankanız yada başka bir bankadan da yapabilirsiniz. Ancak banka kalan ana borcunuz üzerinden yüzde iki erken ödeme cezası aldığı için iyi hesap yapmak gerekir. Bu durumda zaten düşük bir orandan kredi kullandıysanız size avantaj sağlamayabilir. Ancak bu yapılandırma yapılacak hesap sonrası size büyük avantaj sağlayıp taksit rakamlarınızı da düşürebilir. Bankanızla beraber durumunuzu değerlendirmenizde fayda var.

Konut kredi faiz oranlarının düşmesinin size ikinci avantajı ev sahibi olmanızı kolaylaştırıyor olması. Ev sahibi olmayı düşünüyorsanız, beğendiğiniz bir ev var ise ve siz bunu kredi kullanarak yapacaksanız kredi faizlerindeki uygun faiz oranlarını değerlendirin. Nitekim piyasa da konut alternatifi de oldukça iyi.

Konut kredileri bu rakamları en son üç yıl önce yakalamıştı. Sonra birden yukarı çıkmaya başladı. 0,70 seviyelerini arada yakalayabiliyoruz ancak bu oran hep aynı tabakayı ev sahibi yapıyor. Oranların daha aşağılara gelmesi ise ev sahibi olmayı bekleyen asıl orta gelirin altında kalan vatandaşımızı ilgilendiriyor. Daha onlar için bişey yapamadık bu anlamda. Kredi kullanarak mal sahibi olanlar orta ve üzeri geliri olanlar oldu bugüne kadar. Alt gelir grubuna daha bir şey üretemedik de satamadık ta. Oysa uzun zamandır ev sahibi olma hayalini en çok onlar kuruyor. Ne zaman bu faiz oranları alt gelir grubunu ev sahibi yapmaya yetecek düzeye gelir, asıl o zaman sevineceğiz.

Söz konusu banka ve kredi olunca her zaman aynı hatırlatmayı borç bilirim. Lütfen aylık taksitler sizi aşmasın, aile içinde huzursuzluk yaratmasın. Bu konuda artık bilinçli bir tüketici olduğumuzu düşünüyorum. Aman yorganımız küçük gelmesin ayağımız dışarıda kalıp üşümesin.
 

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

YORUMLAR

  • 0 Yorum