Faiz artışı Konut alıcısını nasıl etkiler?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Faiz artışı Konut alıcısını nasıl etkiler?

30 Ocak 2014 - 14:08 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:01

Merkez bankasının dolara müdahalesi işe yaramadı.

Dolar müdahale sonrası 2,17 oldu ama ilerleyen saatlerde insanların dolar alımı yapmaya devam etmesi ile tekrar yukarı doğru çıkmaya başladı. Doların artışı elbette bizdeki istikrarsız ortamdan kaynaklanmıyor sadece işin içinde asıl Amerika merkez bankası FED’in yürüttüğü politika var. Bizdeki istikrarsızlıkta tuzu biberi…

Doların ateşini söndürmek için Merkez Bankasının faiz artışına gitmesi ise gecelik repo ve mevduat faiz oranlarını iki haneye çıkardı.

Kredi kullanarak ev alacaklar acil bir durumları yoksa beklemeye geçtiler bile.

Konut kredi faiz oranları ise sadece ocak ayı içinde üst üste 3-4 kez artış gördü. Şu an yüzde 1 ile 1,10 arasında değişen kredi faiz oranları artmaya devam sinyalleri veriyor. Allah’tan ülkemizde değişken faizli konut kredisi kullanan vatandaşımız çok az. Değişken faizli kredi kullananların faiz yükleri artmaya devam ediyor. Sabit faizli kredi her zaman candır.

Kredi faiz oranları konut satışlarını etkileyen önemli bir unsur. TÜİK verilerine göre son birkaç yıldır konut satışlarının ortalama yüzde 34’ü ipotekli satış. Yani konut kredisi kullanılarak yapılıyor. 2013’ün son çeyreğinde satılan 282 bin 835 adet konutun 95 bin 482 adedi ipotekli satış.

Bazı inşaat firmaları kendi projeleri için sıfır faizli 2-3 yıl vadeli satışlar için alıcılarına finans sağlayabiliyor. Ancak yarının ne olacağı endişesi ile alım kararını erteleyen konut alıcısı parasını en güvenilir liman mevduatta değerlendirmeyi tercih ediyor. Faizin yükseldiği bir ortamda konuta para yatırmak yerine faize yatırmak daha karlı olabiliyor.

Diğer taraftan geçen yıldan beri inşaat maliyetlerindeki artış konut fiyatlarına yansımış değil. İnşaat firmaları maliyetteki artışı konut fiyatlarına yansıtmak için seçim sonrasını bekliyor.  Piyasa bu kadar karışık iken kafaların da karışık olması normal. Hepimiz yarının ne olacağını merak ediyoruz. Belirsizlikler ekonomiyi yavaşlatıyor, reel sektöre büyük zarar veriyor.

Martta ki seçimlerden sonra siyasi istikrarsızlık devam ederse ekonominin düzelmesi zor. Ekonomiyi düzeltmek istiyorsak siyasetteki kaosun bitmesi lazım.

Bu günlerde, değişen ekonomik verilerin konut alıcı ve üreticilerine etkilerini öğrenmek isteyen  televizyon kanallarına röportaj veriyorum. Bizden aydınlatıcı bilgi isteyen vatandaşı ilgilendiren konularda mikrofonu uzatana sana konuşmam demek olmaz.Bilgi kutsaldır, herkese ulaşmalıdır. TV Kanalı beğenmeyen eleştiri yapanlara cevabım, tek taraf olduğum kesim ülkemin vatandaşıdır. Amacımız siyaset değil vatandaşı  aydınlatmaktır.
 
Hatice Kolçak

twitter/@haticekolcak

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum