Fatih Sultan Mehmet Han'ın laneti mi?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Fatih Sultan Mehmet Han'ın laneti mi?

04 Kasım 2012 - 13:14 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:38

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Son birkaç gündür ortalık toz duman. Mümkün olduğunca objektif değerlendirmek istiyorum konuyu ki, okuduktan sonra siz verin cevabını.

Önce sosyal medyada tepki gören Ali Ağaoğlu'nun oynadığı  Maslak 1453 konut projesi, arkasından Yeşilist'lerin başlattığı "İstanbul uyan kabusun gerçek oluyor" sloganıyla imzalı protesto. Sosyal Medyada  alay konusu olan Ağaoğlu Maslak 1453 reklamlarından sonra Yeşilistlerin başlattığı imza kampanyası 3 günde 30 bini geçti. Dün itibari ile de Mimar ve Mühendisler Grubundan basın açıklaması yapıldı. "Kibrin ve Ayrışmanın Kalelerini İnşa Etmeye Hayır" diyen MMG ler mesleklerine hakaret içeren reklam filmini protesto etti.

Peki ne oldu da bu proje bu kadar tepki çekti?

Üniversite sınavına aday sorumu size soruyorum..

Ağaoğlu İnşaat nerede hata yaptı? Aranan günah keçisi bulundu da başka suçlu yokmuydu?

Aşağıdakilerden hangisi doğru şık?

a- Ali Ağaoğlu'nun reklamda beyaz atı ile kendi ormanıymış gibi geziye çıkması

b- Projenin adındaki  1453 ile İstanbul'un fethini çağrıştırması

c- Mimar ve mühendislerin yaptığı onlarca projeyi beğenmeyip masadan fırlatması

d- İnsanların mutlu olmasını istiyorum demesi

e- Tarih hayal edenleri değil, gerçekleştirenleri yazar demesi

f- Bindiği beyaz atın Fatih Sultan Mehmet'in atına benzetilmesi

g- Projenin ormanın içinde beton kütlesini andıran estetiksiz uzay konsepti.

h- Projeyi yapmak için 320 bin ağaç kesildiği iddiaları

i- Tv de bütün kanallarda uzun metrajlı reklamlarını hiç durmadan yayınlayarak zenginliğini göstermesi

j- Peygamber efendimizin (s.a.v) İstanbul'u fethedecek güzel asker dediği Fatih Sultan Mehmet Hanı sahiplenmiş gibi, İstanbul fethinin tarihini proje isminde kullanarak, Fatih Ormanında Hanın atına benzer bir at ile tarihe gönderme yaparken Fatih Sultan Mehmet'in Lanetine uğraması

k- Hepsi..

Dünyaya paralel ülkemizde de her anlamda değişim hızlı yaşanıyor. Eski kalıplar yıkılıyor, Sosyal medya sayesinde herkes konuşuyor fikrini söylüyor. Aynı fikir ve düşüncede olanlar istediklerinde bir araya gelip seslerini duyurabiliyor.

Sosyal Medya ister krallar gibi baş tacı ediyor, ister piranalar gibi yok ediyor.

Fatih Ormanına komşu yapılan Ağaoğlu Maslak 1453 projesinde tek bir ağaç kesilmedi diyen Ali Ağaoğlu siyaset meydanında kimseyi ikna edemedi ama gerçekten projenin son bir yıl öncesine kadar olan görüntülerinde ağaç görünmüyor. Biraz daha eski görüntülerinde ise çalılık görünüyor. Ben bulamadım elinde buranın eski ormanlık olan resmi varsa lütfen banada yollayın.  Velev ki burası ağaç tı, bu tarz bir proje için imar dahil bir çok yerden izin alınması gerekir. Tüm bu izinler için birçok yerden onay almış bir proje olduğu gerçeği  tek suçlunun Ağaoğlu İnşaat olmadığını gösterir.. İstanbul halkı kızgın, öfkeli.. Ancak suçlu ilan edilen kişiyi her kim olursa olsun asmadan önce yargılamak, araştırmak  gerekmez mi?

Sesini duyurmayı başaramayan gruplaşamayanların eskiden değiştirmeye yetemediği güçleri bakalım şimdi sosyal medya sayesinde değiştirebilecek mi bazı şeyleri?

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

YORUMLAR

  • 0 Yorum