Fikirtepe’ye Sürpriz Emsal!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Fikirtepe’ye Sürpriz Emsal!

26 Ağustos 2013 - 10:17 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:54

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Fikirtepe halkının en çok merak ettiği konu bu. Bizim emsaller ne olacak? Çünkü 2011 de Fikirtepe’ye verilen 4,14 emsal 2013 yılının başlarında iptal edildi ve arkasından bölge Afet alanı ilan edildi.

Afet alanı ilan edildikten sonra Bakanlık tarafından Fikirtepe için özel bir plan proje, altyapı çalışması başladı. Daha önce verilen 4,14 emsal önemliydi çünkü inşaat firmaları ile bu şekilde konuşuluyor anlaşma sağlanıyordu. Bir kısım Fikirtepe halkı inşaat firmaları ile anlaşmalarını geçen zamanda içinde imzalamış ancak bir türlü inşaatlar başlamadığından mağdur olmuştu, olmaktaydı….

Bölge Afet alanı ilan edilmeden iki gün önce röportaj yapmaya Fikirtepe’ye gittim.Özellikle kadın ve çocukların yıkık dökük binalar arasında yaşamlarını sürerken ne kadar mağdur olduklarını bir an önce bu durumun düzeltilmesini gerektiğini bizleri görünce iletmemizi istemişlerdi..  Maalesef tam çoğunluk kuralı geçerli olduğundan bir kişi bile istemese ne bina yıkabiliyorsunuz nede yeni inşaat yapabiliyorsunuz. Neyseki bu durum değişti..

Fikirtepe halkının bugün yarın açıklanacak plan proje çalışmasında merak ettikleri emsal oranına gelelim.. Geçtiğimiz cuma Bugün TV de hazırlayıp sunduğum Emlak Pencerem programında konuğum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürü Bülent Babaoğlu ‘ydu. Kendisini Fikirtepe halkı çok iyi tanır. Bülent Babaoğlu günde 40 tane Fikirtepe vatandaşından telefon aldığını, neredeyse her gün bölgede olduğunu ve 15-20 güne bölgede ofis açacaklarını böylece işlerin daha da hızlanacağını söyledi.

Yayında telefon ve sosyal medyadan ısrarla sorulan Fikirtepe emsal oranları için Bülent Babaoğlu şu açıklamayı yaptı..

“Biz yaptığımız çalışmalarda emsal olayını pek dikkate almadık, şundan dolayı emsal bizim için son aşamaydı. Öncelikle bölgenin ulaşım akslarını oturtmamız gerekiyordu. Yeşil ve donatı alanlarını bir sirkülasyon içinde, bir ahenk içinde çalışır duruma getirmemiz gerekiyordu. Sonrasında vatandaşın ve müteahhitin yaptığı çalışmaları da gözardı etmeden, ince ince dokuyarak günlerce çalıştık. Bakanımız dahil olmak üzere Ankara ve İstanbul'da bulunan tüm ekibimiz yoğun ve toplantılarla geçen çalışmamızın sonunda emsal çok güzel bir noktada, kentsel tasarım projeleri çok güzel bir noktada ve burada en önemlisi vatandaş kazanacak. Proje bizlerin içine oturdu, çıkan proje bizleri memnun etti, kanaatim odur ki vatandaşıda memnun edecektir bundan eminim"

Bülent bey bütün sorulara samimi, içten cevaplar verdi. Fikirtepe  halkını da, müteahhitleri de  mağdur etmeyeceğiz’in altını çizerek birkaç defa söyledi. Emsal oranı vermedi. Varın siz karar verin emsallerin ne olacağına.. Yayın sonrası belki ağzından alırım diye çok uğraştım ama alamadım. Kesinlikle sürpriz yapacaklar bu konuda. Bende Fikirtepe halkı gibi merakla o günü bekliyorum.
 

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum