Gayrimenkul Alım-Satım Sonrası Vergi Sorumluluğu
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Gayrimenkul Alım-Satım Sonrası Vergi Sorumluluğu

10 Mayıs 2011 - 09:09 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 12:54

 

Hatice KOLÇAK | EmlakPencerem.Com Köşe Yazarı | 10 Mayıs 2011

GAYRİMENKUL ALIM-SATIM SONRASI VERGİ SORUMLULUĞU Emlakpencerem okurları için bu hafta, gayrimenkul alım satımı yaparken karşılaşacağımız vergi sorumluluklarımızı incelemeye başlıyoruz. Mart 2011 de Gelir İdaresinin yayınladığı gayrimenkul alım-satım sırasında vergisel yükümlülükler rehberi mükelleflerin doğru yönlendirilmesini sağlamak için yayınlanmıştı. Aslında Gelir Vergisinin verilme zamanı ile torba yasa da ki gayrimenkul vergi aflarının da denk zamana gelmesi herkese bir uyarı niteliğindeydi. Nitekim konuya hakim olanlar bilirler ki bu yeni bi şey değildir.

Gayrimenkul yatırımı ülkemizde en fazla kullanılan yatırım araçlarından biridir. Sadece gerçek kişilerin değil şirketlerin bilanço aktiflerinde de sayısız gayrimenkule rastlamak mümkün. Her şirketin bir mali müşaviri olduğunu düşününce onlar nerede ne yapacaklarını biliyorlar. Bence asıl sorun gerçek kişiler….. Gerçek kişi kendine ev alır beğenmez bir yıl sonra satar başka bir yer alır. Ya da başka başka birçok sebepten dolayı kısa zamanlarda birkaç gayrimenkul alıp satmış olur. Kişi genelde maalesef vergi açısından neler yaşayacağını/ neler yapması gerektiği konusunda bilgisizdir ve bilgi almak aklına dahi gelmez. Çünkü konuya yabancıdır ve sadece alacağı gayrimenkule konsantre olmuştur. Bir gün kendisine gelir idaresinden gelen bir mektup ile uyandığında eyvah diyecektir…

Günümüzde gayrimenkul ile ilgili bir çok işlem(alım-satım-kiralama v.s) emlak firmaları tarafından yapılmakta. Müşterisine en iyi hizmeti vermeye çalışan emlak danışmanı bu konuda en azından belli kanunları bilmeli ve müşterisini buna göre yönlendirmelidir. Kurumsal emlak firmalarında verilen satış ağırlıklı emlak eğitimlerinin yanında güncellenen yasalara göre belirli aralıklarla genel bir çerçevede gayrimenkul de vergi ve hukuk açısından eğitimlerin verilmesi bana göre önem arz etmektedir.

Çok fazla soru aldığım bu konu uzun zamandır gündemimde…. Bazı kurumsal emlak firmaları ile yaptığım bilgi amaçlı görüşmelerde olaya olumsuz yaklaşım doğrusu düşündürücüydü…..

||| Gayrimenkul alım-satım sonrasında yaşanacak vergisel yükümlülükler ana başlıkları ile şöyle,

* Gayrimenkul alım-satım işlerinde Ticari Kazanç nasıl değerlendirilir

* Değer Artış Kazancı nedir kimler öder

* Mal ve Hakların elden çıkarılması,süresi ve iktisap şekli

* Katma Değer Vergisi Uygulaması

* Tapu Harcı ve yükümlülüğü

* Emlak Vergisi

Önümüzdeki günlerde her bir ana başlık için açıklamalı yazılar yazmaya başlayacağım…

Herkese Kolay Gelsin..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum