Gayrimenkul Kira Geliri Beyanlarınızı Unutmayın
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Gayrimenkul Kira Geliri Beyanlarınızı Unutmayın

09 Mart 2011 - 17:10 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 12:53

2010 yılı içinde konut ya da iş yeri kira geliri elde edenler kazançlarını 25 Mart 2011 akşamına kadar bildirmek zorundalar. Ödenecek gelir vergisinide iki taksitte ödeyebilirsiniz. Birinci taksit 31 Mart, ikinci taksit ise temmuz 2011 sonuna kadar ödenebilir. Konut kiralarında bu yıl istisna tutarı geçen senede olduğu gibi 2600.-TL. İşyeri kira gelirlerinde ise 22.000.-tl ye kadar istisnadan faydalanabilirsiniz.

||| Bu istisnalardan yararlanamayacaklar,

*İstisna tutarı olan 2600.-TL üzerinden gelir elde etmiş ama beyan etmemiş veya eksik beyan etmiş olanlar

*Ticari, Zirai veya Mesleki kazancını yıllık beyanname ile bildirmek mecburiyetinde olanlar ile gelirleri bunlar tarafından bildirilecek olanlar bu istisnadan yararlanamazlar.

Beyanname verecek olanlar istedikleri takdirde gerçek giderlere karşılık olmak üzere gelirlerinden % 25 ini götürü olarak indirebilirler. Ancak Götürü Gider usulünü kabul edenler 2 yıl geçmedikçe bu usulden dönemezler.

Gayrimenkul’ u kiralayan kiracı mükellef basit usulde vergiye tabii ise kira ödemesi üzerinden herhangi bir vergi kesintisi yapılmaz. Bu durumda gayrimenkulden elde edilen kira geliri yıllık beyanname ile beyan edilir.

Kiraya verilen gayrimenkul un tam mesken ve hem de işyeri olarak kullanılması halinde ise kiralanan yerin tamamı veya bir kısmı işyeri olarak kullanıldığı sürece kira bedelinin tamamı vergi kesintisine tabii olacaktır.

2010 yılı içinde elde edilen işyeri kira gelirlerinin brüt tutarının 22.000.-TL yi aşması halinde yıllık beyanname verilir. Ancak daha önce kesinti yoluyla ödenen vergiler beyanname üzerinden mahsup edilebilecektir.

Gerçek Gider yöntemini seçen mükellef isterse 2010 yılı içinde aşağıdaki giderlerini kazançlarından düşüp beyan vermeyi tercih edebilir.

* Kiraya veren tarafından ödenen ısıtma, asansör, kapıcı v.b. giderler,

* Gayrimenkule ait sigorta giderleri,

* Kiraya verilen konutun iktisap tarihinden itibaren beş yıl süre ile % 5’i,

* Kiraya verilen konutun kredili alınması halinde ödenen faizi,

* Kiradaki gayrimenkul için yapılan onarım ve bakım giderleri,

* Konutunu kiraya verip kendisi kirada oturan mükellefin ödediği kiranın toplamı,

* Ayrıca eğitim ve sağlık giderlerinin %5-%10’u (asgari ücretin yıllık tutarını aşmaması gerekir)

Kira gelirlerinizin hesabını yaparken hangi yöntem size uygunsa onu tercih edebilirsiniz.

Herkese Kolay Gelsin..

YORUMLAR

  • 0 Yorum