Gizemli kira zenginleri isimlerini açıklamadı
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Gizemli kira zenginleri isimlerini açıklamadı

08 Mayıs 2013 - 10:14 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:51

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

2012 yılının vergi rekortmenleri belli oldu. Bende sizlerle bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Neden mi? Çünkü kira geliri elde edenler gelir vergisi içinde oldukça yüksek bir paya sahip.

Memleketimde  parasını gayrimenkule yatırmış topladığı kira bedelleriyle geçinen hatırı sayılır insan var. Bunu rakamlarla da açıklayacağım.

2012 yılında, elde ettikleri kira geliri için en çok vergi ödeyenler listesi açıklandı. Ancak, Gelir vergisi içinde payı yüksek olan ve kira geliri olanların verdikleri (Gayrimenkul sermaye iradı) gelir vergisi sıralamasında birçok kişi isiminin açıklanmasını istemedi. Anlayacağınız ülkemizde gizemli kira zenginleri var.

Neden isimlerini gizlediler bilinmez lakin tercihlerine de saygı duymaktan başka yapacak bişey yok. En çok kira geliri olanların verdikleri vergilere göre ilk 3 sırada yer alan kişiler isimlerini açıklamasalarda birincinin ödeyeceği kira geliri vergisi 2.8 milyon lira. Bu arada kira geliri için ödenen vergilere bakınca ilk 100 kişinin içinde 87 sinin İstanbul'dan olduğunu görüyoruz.

Gayrimenkul yatırımı denince sadece al ve sat mantığı ile para kazanılmıyor. Parasını gayrimenkule yatırıp satın aldıkları konut yada işyerini kiraya verip buradan elde ettikleri kira gelirleri ile kendisine rahat bir hayat ta sağlamış oluyorlar. Kiracı ile uğraşmak zor olsada zamanında yaptığı doğru yatırım ile geçimini kira geliri ile yapanlar giderek artıyor.

Yeri geliyor siz çalışmasanız da, gayrimenkulunuz çalışıyor ve sizi  ona, buna muhtaç etmiyor. Yani emekli maaşı  gibi de düşünebilirsiniz. Bir emekli maaşı bir kira geliriniz olsa kimseye muhtaç olmazsınız. Hatta emeklilik maaşınız yoksa  bir kira geliri sizi ölene kadar besleyebilir.

Bunu çözmüş olacak ki, halkımızda gayrimenkule yatırım yapmayı sürdürüyor. Her geçen yıl kira geliri elde edenlerin sayısında ciddi artışların olduğunu Bakanlığın açıkladığı rakamlardan görüyoruz. Tabii yatırım enstürmanları içinde en az risk taşıyan yatırım aracı olduğunu da unutmayalım. Elbette doğru yapılmak kaydıyla..

Kısaca rakamlarla izah etmem gerekirse

2001 yılında kira geliri eldenlerin sayısı 387.330 iken

2012 yılında bu rakam  1339.129

2013 yılın nisan ayında açıklanan kişi sayısı 1.587.604 olmuştur.


Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinde kira geliri elde mükelleflerin artış oranları liste olarak var. Merak edenler inceleyebilirler.

2001 yılından bu güne kira geliri eldenlerde büyük artış var. Gelişen ve hızla büyüyen inşaat konut projeleri ile bu rakamlar katlanarak devam edecektir diye düşünüyorum.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum