Hangi inşaat firması, hangi proje güvenilir?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Hangi inşaat firması, hangi proje güvenilir?

19 Kasım 2013 - 12:09 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:57

Yatırım amaçlı yada oturum amaçlı olsun yüzlerce projeden birine karar vermek kolay değil. Hal böyle olunca doğal olarak karşılaştığım en sık sorudur bu.

Hangi proje sorusunun cevabını verebilmek için sizin neden ve nasıl bir ihtiyaç içinde olduğunuzu bilmeniz daha doğrusu iyi tespit etmiş olmanız gerekir.Düşünmek yetmez kalem kağıt alıp neden ihtiyaç duyduğunuzu yazmanız, unutmamak için önemlidir.

Aynen evde bir liste yapmadan markete gitmeye benziyor. Gözünüze hoş gelen ihtiyaç olmayanları alıp eve geldiğinizde asıl önemli olanları almadığınızı fark edersiniz. Benim başıma çok geliyor. Kaç gündür bulaşık deterjanı almaya gittiğim her alışverişte başka şeyler alıp dönüyorum.

İstanbul’da oturmak için hayalinizdeki evi bütçenize uygun bulduğunuzda kaçırmamalıyım hemen almalıyım derken, işinizi, çocukların okulunu unuttuysanız sizi kabus dolu bir İstanbul trafiği bekliyor olabilir. Ya da yatırım yapmak için almaya karar verdiğiniz bir gayrimenkul doğru lokasyondan alınmazsa sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

En önemlisi, henüz yapılmakta olan bir projeden konut almaya karar verdiyseniz büyük riskler taşıyor olabilir. Biliyorsunuz maket konut satışından mağdur olan binlerce konutzede var. Bu noktada “ne kadar güvenilir” sorusu en önemli olanıdır. Bu sorunun cevabını ise size hiç kimse yüzde yüz veremez. Kaldı ki böyle önemli bir konuda birilerinin yönlendirmesi ile karar verilmez. En doğru kararı alıcı olarak sizler doğru araştırma ile ulaşabilir  ve son kararı verebilmelisiniz.

Ne yazık ki denetimlerin yetersiz oluşu, sektörün istismara açık olması gibi nedenlerden dolayı babanızın oğlu olsa araştırmadan güvenip ev almayın, yatırım yapmayın. Şu anda mecliste görüşülen Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Tasarısı yasalaştıktan sonra bir şeyler düzelecek ama yinede her zaman istismara açık olacak. Yasanın çıkmasından çok bu yasayı kim denetleyecek kısmı beni daha çok ilgilendiriyor açıkçası. Yoksa, yasa- kanun vız gelir, tırıs gider..

Geçmiş geleceğin aynasıdır. İnşaat firmasının geçmişinin eski olması uzun zamandır yaptığı projelerle adından söz ettirmesi önemli bir kriter ama aynı zamanda yanıltıcı olabilir. Nice eski inşaatçılar var yaptığı işlerin kalitesizliği yüzünden aldığınıza bin pişman olduğunuz. Taşındığınız anda her şey elinizde patlar. Üstelik yaptığı işlerin arkasında durmaz. Satmaya çalışırken gösterdiği gayretin zerresini satış sonrasında göstermez. Satış sonrası hizmeti olmayan, işinin arkasında durmayan projelerden birinden ev sahibi olduysanız her gününüz lanet olsun diyerek geçer.

Konut proje reklamları, kampanyalarının yoğun ve cazip görünmesi araba almaktan daha kolay ev sahibi olmak dedirtebilir.

Ama  öyle değil.

 Arada kocaman farklar var.


En büyük fark bir otomobilin arkasındaki üreticiyi iyi yada kötü bilirsiniz. Ona göre araştırma yaparsınız. Gayrimenkule yatırım yaparken de gözünüzün gördüğü yetmez o projeyi üretenide iyi tanımalısınız.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum