İstanbul’da nereye emlak yatırımı yapılır
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

İstanbul’da nereye emlak yatırımı yapılır

27 Ekim 2014 - 20:19 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:07

Başlık hepinizin dikkatini çekti değil mi? Para ve emlak kelimeleri birbirine yakışıyor ya da yakıştırılıyor. Bu yakıştırmayı yapanlar haksız da sayılmazlar.  Çevrenizden çok sayıda hikaye duymuşsunuzdur hatta belki de siz doğru bir emlak yatırımı ile büyük kazançlar sağladınız. Ya da kazançlı bir yatırım yapmak için fırsat kovalıyorsunuz. Benim de en fazla cevapladığım sorulardan biridir. “Nereye yatırım yapalım, nereden ev alalım, neresi prim yapacak”.

Bir kere paranızla rezil olmak istemiyorsanız benim gibi uzmanların yazdığı uyarılarla dolu yazıları bir kaç kere hatim etmeli, işin ehli insanlardan aracılık hizmeti almalısınız. Yoksa başınıza her şey gelebilir bizde bu partik zeka olduktan sonra.. Ev alırken, arsa, arazi yatırımlarında nelere dikkat etmeliyiz bunları iyi bilmek gerekiyor. Ondan sonra nereye yatırım yapmalı kısmına geçebilirsiniz. 

Şimdi benden şu bölge, şu semt, şu mahalle, şu proje gibi isimler bekliyorsunuz değil mi?

Gayrimenkul yatırım işini iyi bilen eskilerden birini tanısaydınız size şöyle söylerdi “ Otobüsün kalktığı ilk duraktan (bu eskiden Sirkeci’imiş) otobüse bin ve hiç bir durakta inme. Yol bitipte son durağa geldiğinizde sen de in. İndikten sonra bir saat yürü (bu yaklaşık 5-6 km yapar) işte vardığın yer varya oradan arsa al. Çünkü in cin oynayan bu bölgede fiyatlar çok ucuzdur ve on sene bilemedin on beş sene sonra piyango senin arsaya vurur. Sana nasip olmazsa üzülme çocuğuna torununa mutlaka piyango isabet eder. Eskiler böyle emlaktan para kazanmışlar. İstanbul’da böyle yerler kaldı ama az oraların bile isimleri yatırım yapılacak yerlerin arasında geçiyor. 

Yatırım yapacaklara günümüz şartlarına uygun bir örnek vereyim. Büyük Şehir belediyesin açıkladığı 2019 sonrasına kadar olan peyder pey açılacak metro hatları var. İşte yapacağınız tek şey bu metro hatlarını takip ederek yatırım yapmak. İşiniz eskiye göre daha kolay değil mi? Bunun için hiç kimseden akıl almanıza gerek yok biraz akıl biraz da hislerinizle bu işi çözersiniz. Zaten bir gün gelecek İstanbul’un neresinde olduğu önemli değil her yer alınamayacak kadar değerli olacak. 

Şimdi bana soruyorlar “ Hatice hanım Kanal İstanbul’un tam güzergahı neresi”. Ne yapacaksın tam güzergahı zaten yaklaşık geçeceği yer belli demek ki yakın bölgelerin tamamı değerlenecek. Önemli olan doğru fiyatla yer bulmak.Bunu yaparken de dikkat etmemiz gereken her şeye özen göstererek araştırmak, tuzağa düşmemek..

Hatice Kolçak

twitter/haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum