Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kadıköy'üme dokunma, o AVM' yi yapma!

13 Şubat 2013 - 16:21 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:47

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Eski Salı pazarının kurulduğu Kuşdili Çayırı bugün otopark olarak kullanılıyor.

Daha eskilerde ise burası Kadıköy'lülerin mesire yeri. Şimdilerde ise bu alan göze batmış olacak ki bir alışveriş merkezi(AVM) yapılmak üzere. İBB Meclisi'nde kabul edilen imar planına göre "Eski Salı Pazarı" olarak bilinen alana "sabit pazar, otopark, lokanta, itfaiye, pastane, cafe, sinema, çarşı... "gibi yapılar inşa edilebilecek.

Çok pişman olacağız hemde çok. Çünkü buraya yapılacak alışveriş merkezinin kazananı olmayacak.

Kadıköy bir yaşam biçimi.  sokaklarında hem yürüyüş yapar hem küçük, büyük dükkanlarında alışveriş yaparsınız. Öğrencisi boldur Kadıköy'ün ve tabiî ki dersaneleri, sahafları, kitap evleri, büfeleri, sokak satıcıları, balık çarşısı, bit pazarı, cafeleri.. Bi de hava güzel olunca Kadıköy sokaklarında insana karışmak, yaşadığınızı hissettirir. Tabii bir de meşhur sinemaları ..

Yeni kurulan şehirlerde yapılan AVM leri anlayabilirim ama Kadıköy, Üsküdar gibi kendine has atmosferi, yapısı olan yerlerimizin ortasına yapılacak büyük alışveriş merkezleri buraları bitirir. Kadıköy' de değeri paha biçilmez dükkanların değeri yarı yarıya düşer, kiracılar iş yapamadıkları için sürekli değişim gösterir. Yeni yapılacak olan alışveriş merkezindeki dükkanlarında beklenen değeri yakalamayacağını düşünüyorum.

Kuşdili Çayırı olası bir depremde Kadıköy'de insanları toplayacağımız önemli bir alan. Şu anda burası sadece otopark olarak kullanılmıyor.Turizm firmalarının, okul seyahatlerinde kullanılan otobüslerin yolcularını aldıkları önemli bir güzergah.Merak eden varsa özellikle akşam saatlerinde onlarca otobüsü yolcularını alırken bulabilirler. Ayrıca burası hemen yanı başındaki Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadında yapılan maçlardan dolayı dolup taşıyor. O kalabalığı toplayabilen ve dağıtabilen önemli bir alan. En önemlisi Kadıköy'de ki otopark sorununa büyük çözüm.

Kuşdili Çayırı 1980'lere kadar yeşil alandı.1981 yılında sit alanı ilan edildi. Ancak sit alanı olan alana Pazar kurulmaya başladıktan sonra ağaçlar kesildi zemin betonlaştı. Şimdi de alışveriş merkezi kurulmaya çalışılıyor.

Belki mesire yeri olması bu saatten sonra imkansız. Bu sefer de rant gözetmeksizin iş yapsak. Yani otoparkı yer altına alırsanız üstünede insanların daha sosyal olacakları bir şeyler yapılabilir. Buz pateni pisti gibi...

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

YORUMLAR

  • 0 Yorum