Kadınlar 'Aile Konutu Şerh' uygulamasına uyandı
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kadınlar 'Aile Konutu Şerh' uygulamasına uyandı

02 Eylül 2013 - 15:02 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:55

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Eşler birbirine güvensin yada güvenmesin sahip oldukları gayrimenkule evli oldukları sürece aile konutu şerhi koyabiliyor. Tapuya konan bu şerh sayesinde eşin rızası alınmadan aile konutu satılamıyor, ipotek ettirilemiyor.

2002 yılında Medeni Kanunda yapılan değişiklikle eşlere verilen bu hak aslında kadınlar için yapılmış düzenleme. Bu düzenleme ile ortak mal kavramı getirilmiş, kadınla erkek arasındaki eşitsizlik bir nebze olsun düzelmişti.

Aile konutu şerhi geçen yıl bin 253 eş tarafından konulurken bu sayı bu yıl tam 3 kat artarak 3 bin 700'e ulaşmış durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden aldığı rakamlara göre açıkladığı bu sayısal veriler 2002 yılından beri ne kadar zor yol aldığımızıda gösteriyor. Geçte olsa bir anlama durumu var bu da iyi ancak rakamlar halen kimsenin bilmediğini gösteriyor.

Aile konutu kavramı özellikle eşinin habersiz evini satmasından korkan kadınlar için büyük önem taşıyor. Boşanma aşamasına gelen çiftlerde aile konutu ile ilgili anlaşmazlıklarda daha fazla oluyor. Kadın oturdukları konuta evli oldukları müddetçe koyacağı tapu şerhi sayesinde kocasının ona sormadan evin satışını engellediği gibi ipotek konulmasınıda engellemiş oluyor.

Aile konutu kavramı kiralanan konutlar içinde geçerli. Buna göre kira kontratı eşin rızası olmadan fesh edilemez. Ancak bu işlem için eşin ev sahibine noter kanalıyla yada iadeli taahütlü bildirimde bulunmadı lazım.

Günümüzde kadınların  bu haklarını bilmesi mağduriyetlerinin önlenmesi için gerekiyor. Kadın lar diyerek pozitif ayrımcılık yapıyorum lakin ülkemizde onların mağduriğyetleri erkeğe göre kıyaslanamayacak kadar yüksek.

Aile konutu olarak secilmiş ancak eşlerden birisinin adına kayıtlı ev icin diğer eş  tapuya başvurarak aile konutu şerhini koydurabilir. Bu işlem icin şu belgeleri hazırlaması yeterli.

* Konutun aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan alınmış belge

* Nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı aile nüfus kayıt örneği (yerleşim yeri adresini gösterir) veya evlilik cüzdanı

Aile konutuna konulan şerh; evlilik devam ettiği sürece devam eder yada eşlerin rızası ile satışı yapılana kadar devam eder.
 

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum