Kanal İstanbul güzergahına yatırım yapacaklar!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kanal İstanbul güzergahına yatırım yapacaklar!

16 Temmuz 2013 - 09:20 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:53

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Kimisine göre etkisi büyük kimisine göre etkisiz eleman. Kanal İstanbul projesi ilk açıklandığı günden bu yana en çok merak edilen nerden geçeceği ve nerelerin prim potansiyeli taşıyacağı oldu.

Medyaya düşen bazı Kanal İstanbul güzergahları o bölgelerde toplu arazi izdihamına neden olurken, neredeyse İstanbul'un Avrupa yakasının kuzey kısmı Edirne'ye kadar el değiştirdi, fiyatlar kar topu misali zıpladıkça arttı, atmaya da devam ediyor.

Son belirlenen güzergaha bakılırsa Karaburun'dan başlıyor, Küçükçekmece gölünde bitiyor ve bu güzergahta yerleşim yerleri fazlada görünmüyor.

İnanların İnşaatın patronu Serdar İnan Cuma günü Bugün TV-Emlakpencerem 'de konuğumdu. Kanal İstanbul, 3. Havalimanı ve 3.boğaz köprüsünün İstanbul'u, emlak yatırımlarını, nasıl etkilediğini şu sözlerle anlattı. "İstanbul başkent olacak. Frankfurt'tan Şhanga'ya kadar bir bölge var ve burada güç odağı yok. İstanbul bu geniş bölgenin başkenti olacak. Bu üç büyük yatırım ile ve kuzeyde kurulacak 3 milyonluk yeni şehir ile ki ben kuzeye kurulacak yeni şehri savunuyorum. İstanbul'un güneyini bu şekilde kurtarabiliriz. İstanbul'un her yeri fiyatlanacak, gelişecek sadece bu güzergah değil. İstanbul Londra, Paris fiyatlarını 10-15 yılda yakalar."

Bölgede arazi almak isteyen yatırımcı oldukça çok. Herkes biryerler alma isteğinde. Bu büyük arzu öyle coşkulu ki küçük yatırımcı büyük hatalar yapabiliyor. Arsa-arazi elbette konuta göre her zaman daha karlı ancak daha büyük risk taşıdığınıda unutmamak gerekir. Bunun sebepleri var. Arsa-arazi alacaklara önerim buradan bir yer alıyorlarsa profesyonel bu işi bilen arazi uzmanları ile çalışmaları. Arsa ve arazilerde imar problemi çok oluyor araziyi görmek yeterli değil.5-6 kurumdan bilgi almak gerekiyor.Alınacak arsa karayolları güzergahında olabilir, sit alanlarında olabilir, baraj havzaları, dere yatakları, ormanla alakalı problemi gibi çeşitli sıkıntıları olabilir.

Bu durumlarda Tapu müdürlüğünden bilgi almak yetmez. Dikkatsiz bir yatırımla birikiminizin hepsini kaybedebilirsiniz.

Ayrıca hisseli tapulara dikkat etmek mümkünse müstakil tapu almakta fayda var. Size gösterilen 500 metrekare bir arsa 10 bin metrekarelik bir arsanın bir parçası olabilir yani aslında siz 10 bin metrekarede hissesi olan birçok kişi ile beraber hisseli toprak almış olursunuz. Bu durum her zaman başınızı ağrıtır unutmayın.

Bu üç büyük proje yapılırken Çevre ve Şehircilik bakanlığının yapacağı en önemli çalışmalardan biri de istimlak ve kamulaştırma çalışması olacak. Kimileri bunu yerine milli piyango vurdu havasında düşünüyor kimisi tam tersi risk. Yatırım yaparken bunu da göz ardı etmeyin.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum