Katar'da büyük pazar
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Katar'da büyük pazar

26 Nisan 2017 - 06:24

Bu yıl ilk defa düzenlenen Expo Turkey by Katar fuarındaydık geçen hafta. Katar'da kaldığımız 6 gün boyunca fuar katılımcılarını, etkinlikleri izledik haberler ve röportajlarımızı yaptık.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 26 Nisan 2017 - İstanbul

 Fuar dışında kalan zamanımızda da ülkeyi tanıma fırsatımız oldu. Organizasyonu düzenleyen ve gerçekleştiren Medyacity ve GTC ekibine emekleri için bir kez daha teşekkür ediyorum. 
 
İlk defa yapılmasına rağmen fuara 154 Türk firması katılım göstermişti. İnşaat ve Gayrimenkul sektörü ağırlıkta olsa da başka sektörlerde vardı.Tabi benim ilgi alanım inşaat ve gayrimenkul olduğu için daha çok onların görüşlerini almış oldum. Daha önce körfezde başka ülke fuarları da görmüş biri olarak şunu söyleyebilirim. Katar'da bir Türk sevgisi var bize kardeş gözüyle bakılıyor. Bundan olsa gerek "Expo Turkey by Katar" fuarı her iki devletinde desteklediği bir fuar oldu. Katar hükümeti Türkiye ile uzun vadeli sürdürülebilir iş yapmak istiyor. Yabancı yatırımcı olarak ülkemize yatırım yapmalarının yanı sıra, Türk şirketleri de bu ülke de oldukça aktif. Alt yapı, üst yapı inşaat işlerine özellikle Türk inşaatçıları talip oluyor, büyük işler yapılmış ve yapılıyorda..
 
Fuarın ilk günü açılış seremonisinden sonra kalabalık yoktu ama 2 ve 3. gün katılımcılardan güzel haberler geldi. İlk günün sonunda Teknik Yapı ön satış yaptığını açıkladı sonrasında ise Sur Yapı, Sinpaş ile beraber pek çok firma ön satış bağlantıları sağladıklarını açıkladı.İlk defa düzenlenen bir fuar olmasına rağmen iyi geçtiğini düşünüyorum. Eksiklerimiz var elbet bunlar tamamlanır. Ama  Katar bizim için yatırım yapılabilir, geleceği olan ve en önemlisi bizim ülkeye yatırım yapmayı düşünen bir ülke. Burdan yola çıkarak doğru iş modelleriyle uzun vadeli işler yapabiliriz. Medyacity YKB Başkanı Hakan Kurt'un dediği gibi, uzun vadeli sürdürülebilir iş modelleri oluşturmalı ve her iki ülkenin menfaatine yarar sağlayacak işler geliştirmeliyiz.
 
Sonuç olarak Katar, ciddiye alınması gereken yatırım potansiyeli çok yüksek bir kitlenin olduğu büyük bir pazar bizim için. Uzun vade düşünülerek yapılacak planlamalarla sağlıklı iş üretimi yapılırsa hem orada inşaat işleri yapılır hem de Katar'lılara ülkemizde gayrimenkul yatırımları yaptırabiliriz.

Not: Hatice Kolçak'ın 26 Nisan 2017 tarihli "Katar'da büyük pazar!köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum