Kaz Gelecek Yerden Tavukla Dönmek
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kaz Gelecek Yerden Tavukla Dönmek

19 Aralık 2013 - 10:51

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Dünya var olduğundan beri İnsanlar egolarının esiri olmuş.. Annem böyle durumlarda “ Allah  o kadar zenginlik vermiş ama adamın gözü kör yaptıklarının farkında değil” derdi. Çoğu kere şiddetli arzunun verdiği açlık ile doyurmaya çalıştığımız ego yüzünden kısa vadede duyulan mutluluk zamanla kendine ve çevrene büyük zararlar verir.

Konumuzla ne alaka diyeceksiniz… Geçen hafta gittiğim Kuveyt’te düzenlenen gayrimenkul fuarında bir kez daha insan oğlunun doyumsuz arzularına yenildiğine  şahit oldum. 3.9 milyon nüfuslu Kuveyt, dünyanın en zengin ikinci ülkesi. Tabiri caiz ise nereye kazma vursanız petrol çıkıyor. Az katlı ev konseptini seven halk her inşaat yapılacak arsadan petrol çıkınca yatay değil dikey yapılaşma ülkede hakim olmaya başlamış.. Geleceğin Dubai’si..  Yani gökdelenler mecburi olarak topraklarında yükseliyor. Devlet 54 milyar dolar cari fazlalığını halkına dağıtıyor. Varsa kredi  borcunuz siliyor. Halk vergi ödemiyor, elektrik, su gibi evlerin mecburi faturaları yok yani hepsi bedava.. Çalışsanda çalışmasan da devlet her ay  maaş ödüyor. Yeni evlenenlere ev ve 30 bin dinar para yardımı var. Nasıl ama.. İçinizden oraya yerleşmek geçti değil mi?

Emlak yatırımını çok seviyorlar belki de anladıkları tek şey bu. Dünyanın her yerinde özellikle İngiltere’ye birçok yatırım yapıyor ev/evler alıyorlar. Son yıllarda büyük bir Türkiye sevgisi gelişmiş. Türkiye’yi çok seviyorlar ve son birkaç yıldır bizlerin girişimleri sayesinde de ülkemizden de ev alıp gayrimenkul yatırımı yapıyorlar. Geçen yıl çıkan yabancılara satışın önünü açan Mütekabiliyet yasasından sonra  Türk inşaat şirketlerinin çabaları sayesinde de Kuveyt’li vatandaşlara emlak satmaya başlamışız... Bu satışların bir kısmı özellikle Esenyurt’taki imar probleminden dolayı sorunlu projeler den.. Ne yazık ki Esenyurt’tan ev almış mağdur olmuş Kuveyt’li Arap lar var.

Bu satışlarda Kuveyt’li emlak acentalarının rolü büyük. Birçok Kuveyt’li emlak acentası Esenyurt’ta ki sorunlu projeleri kendi vatandaşlarına satmak üzere aracılık yapmış. Öyle ki sonradan evini teslim alamayan Arap’lar bu emlak acentalarını mahkemeye bile vermiş. Bu ve benzeri durumlar yaşanmasın diye fuarlara katılan inşaat firmaları ve acentalar sıkı bir incelemeden geçiyor. Ancak kendi yerli emlak acentaları risk taşımaya devam ediyor.

Kuveyt gayrimenkul fuarına ilgi büyüktü. Türk firmalarının yanı sıra fuara Kuveyt’ li emlak acentaları da katılmıştı. Ne yazık ki Kuveyt’li  acentalar halen bizim Esenyurt’taki sorunlu projelerimizi satmaya devam ediyorlar. Teslimatı yapılamayan, tapu veremeyen, inşaatı durmuş geleceği belirsiz konut projelerimiz Araplara pazarlanıyor. Hem de Kendi yerli emlak firmaları tarafından. Kimi sorumlu tutarsınız?

Dünyanın en zengin ülkelerinden birinde yaşayan insanların kendi vatandaşlarına daha fazla kazanmak amacıyla satış yaptıklarına mı yoksa iç piyasadan ümidini kesen gününü kurtarmaya çalışan inşaat firmalarının sahiplerini mi? Kaç kişinin daha canı yandı bilmiyorum ama bize ve ülkemize duydukları sevgi ve güven cepten yemeye devam ediyor.

Fiyatlar ucuz kolay satılıyor diye sorunlu projelerden kendi halkına ev satan Arap acentalar da günü kurtarmaya çalışıyor, burada ki inşaat firmasıda günü kurtarmak için zaten iç piyasa da satışı mümkün olmayan projelerini Kuveyt’te ki aracılarla satmaya çalışıyorken kendi ayağımıza kurşun sıkıyor gibiyiz. Böylesi büyük bir pazara girmek ve kalıcı olmak varken kaz gelecek yerden tavukla dönmüş olacağız.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum