Kentsel Dönüşüm de 2/3'ü sağlayamayanları zor günler...
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kentsel Dönüşüm de 2/3'ü sağlayamayanları zor günler bekliyor!

17 Eylül 2013 - 11:36 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:55

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Son birkaç gündür bana gelen vakalar aynı. Kentsel Dönüşüm yasasına girmiş risk raporunu almış ama karar vermek için 2/3 çoğunluk ile Ortak karar protokolü imzalanamamış. Peki ne olacak şimdi?

6306 sayılı kentsel dönüşüm yasa kapsamında binasına risk raporu başvurusu yaparak çürük raporu almış bina da, kat malikleri tam çoğunlukla karar verebiliyorlarsa hiçbir sorun yok. Tam çoğunlukta kat maliklerinin tamamı anlaşmış hangi müteahhide verileceği, ne şekilde yapılacağı,taşınma v.s. üzerinde oy birliği ile karar verilmiştir ve işler kimseyi rahatsız etmeden yürür gider.

Tam çoğunluk sağlayamayanlar en az 2/3 çoğunluk sağlamak zorundalar karar alabilmek için. Bu çoğunluk daire sahiplerinin sayısına göre değil, hisse payı üzerinden sağlanmalıdır. Risk raporu almış bir bina 60 gün içinde yıkılır. Yıkılmaz ise belediyenin ona vereceği 30 günlük süreler ile uzayabilir ama bu uzama sonsuza kadar gitmez. Kat malikleri kendileri yıkmazlar ise elbette yasa gereği yetkililer gelip yıkımı yapacaklardır. Yıkıma karşı gelmek ise suçtur ve yasaya göre savcılığa şikayet edilebilir.

Binasına risk raporu almış beklemekte olan yada binası yıkılan ama bir türlü 2/3 çoğunluğu sağlayamayanların sayısının giderek arttığını görüyorum. Binanın tekrar yapılması için bu çoğunluğun bir araya gelmesi gerekiyor. Çoğunluk sağlanmaz ise ne olur? Bina yıkıldıktan sonra kat malikleri artık bir daire sahibi değildir. Yıkımdan sonra ortada bir arsa vardır. Herkes o arsanın hissedarlarıdır.

Bina yıkımı yapıldıktan sonra ortaya çıkan arsa tapu kayıtlarına arsa olarak geçer ve işlem görür.  Ancak tekrar yapılırsa  ruhsat, kat irtifakı ve kat mülkiyeti yeniden kurulduğunda tapuda bu şekilde tescil edilir.

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm yasası der ki, bina yıkıldıktan sonra sen hala 2/3 çoğunluğu sağlayamıyorsan ben öncelikle bu arsayı kamulaştırabilirim. Evet yanlış duymadınız arsa haline gelen binanıza işlem yapmaz iseniz kamulaştırmayı her an bekleyebilirsiniz. Yasa çok açık..

Bu nedenle bina kat malikleri anlaşmazlıkları bir kenara bırakacaklar. Hangi müteahhite verelim kavgası yapmayacaklar. Metrekare kavgası, inatlaşma gibi sayılamayacak kadar çok sebeple yerlerinizi telikeye atmaya değmez. Anlaşma sağlayamıyorsanız hiç olmazsa yıkılan binanızın arsa olarak satışına onay verin. Ama hiçbirşey olmaz mantığı ile beklemede kalmayın. Aslında bu işe ilk kalkıştığınız anda yanınızda işin uzmanları olsun. Kentsel dönüşümün her safhası çok önemli. Sırasını bile yanlış yaparsanız işiniz zorlaşır, başınız ağrır.

Japon yapıştırıcı gibi bağlıyız evlerimize kopamıyoruz. Birde bizde duygusallık hat safhada evimiz söz konusu olunca..

Birde her bina da bir-iki kişi çıkıyor cebime biraz fazla bişeyler girsin diye ortalığı karıştırıyor. Komşusunu düşündüğü için değil, kendi cebine biraz fazla girsin diye herkesi riske atıyor.

Herneyse...

40 yıllık komşularımızla düşman olmaya, kavgaya ne gerek var. Hepinizin ortak menfaati olarak bakarsanız olaya ortak bir fayda da karar alabilirsiniz. Yoksa sizi zor günler bekliyor olacak.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

YORUMLAR

  • 0 Yorum