KENTSEL DÖNÜŞÜM RANT KAPISI OLMASIN!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

KENTSEL DÖNÜŞÜM RANT KAPISI OLMASIN!

02 Kasım 2011 - 17:12 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:27

Van depremi ile Kentsel dönüşüm projeleri tekrar gündemde. Kentsel dönüşümün en yoğun ve en tartışmalı yaşandığı İstanbul’ da ise nerede neler yapılabileceği konuşuluyor. Uzun zamandır Kentsel dönüşüm için belirlenen öncelikli semtler, bölgeler var olmasına rağmen bir kısmı hayata geçirilirken bir kısmı ise bir türlü başlayamadı.  Biten yada devam eden Kentsel Dönüşüm alanlarının arkasından ise rant konuşmaları hep yapıldı hep yazıldı.

Önce şunu tanımlayalım, Kentsel Dönüşüm; bozulma ve çökme olan kentsel alanın ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşullarının kapsamlı ve bütünleşik yaklaşımlarla iyileştirilmesine yönelik olarak uygulanan strateji ve eylemlerdir. Kentsel dönüşüm projelerinde mimar, mühendis, sosyolog, psikolog, şehir planlamacıları gibi kalabalık bir ekip çalışır. Çünkü kentsel dönüşüm yapılırken bölgenin yapısal ve sosyal dokusu bozulmadan sokaklarında yaşanan kültür yok olmadan yapılmalı. Modern şehirler kuracağız derken bizi biz yapan değerlerimizi kaybetmeden yapmaya özen gösterilmelidir.

% 70 deprem fayları üzerinde bulunan ülkemiz için kentsel dönüşümün önemi, bu dönüşümde eskilerin yerine yapılacak yeni binaların depreme dayanıklı olarak yapılması, var olanların depreme karşı güçlendirilmesi ile gündemdedir. Otoparkı olan binalar, modern yaşama uygun alanlar, iş merkezleri, alış veriş merkezleri gibi artıları çok olan kentsel dönüşüm projeleri İstanbul gibi her semti özel ve değerli olan büyük şehirlerde çokta kolay olmuyor.

Kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğu gerçeği muhakkak.. Ancak bu bölgede yaşayan insanları zor durumda bırakmadan, bölgenin kendine has yapısına saygı gösterek, tarihi binaları koruyan, tarihi mirasına sahip çıkan projeler üretilmeli. Kentsel dönüşüm yapılan alanda yaşayan hak sahiplerinin haklarını koruyarak onları dışlamadan dönüşümlerin gerçekleşmesi bu süreci rahatlatacaktır.

Kentsel Dönüşüm projeleri yoksul semtlerde el değiştirme projesi olmak yerine buradaki yaşam koşullarını daha ileri taşıyacak projeler olmalıdır. Nitekim parası olmadığı için binasını yenileyemeyen vatandaşın mülkü yenilemeden sonra değerinin çok üstüne çıkıyor.Binası eski ama konumu çok değerli arsa ise kentsel dönüşümü yapan belediye ile hak sahibini karşı karşıya getirebiliyor.

Herkese Kolay Gelsin..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum