Kentsel Dönüşümde Ev Sahiplerine Yıkımının Maliyeti
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kentsel Dönüşümde Ev Sahiplerine Yıkımının Maliyeti

23 Ağustos 2012 - 00:22 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:34

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Kentsel Dönüşümde Ev Sahiplerine Yıkımının Maliyeti

Kentsel Dönüşüm diye konuştuğumuz Afet yasası hakkında detaylar her gün biraz daha netleşiyor. Hızlı adımlarla sürece yaklaşıyorken çıkan uygulama yönetmelikleri de ayrıntılara ışık tutuyor. Kolay değil 7 milyon konutun dönüşümünden bahsediliyor. Yazacak konuşacak o kadar şey var ki.. Kendi içinde yeni sektörler yaratan, yeni uygulamalarla karşılaştığımız,içinde hem yenilik hem acı hem rant olan bir eylem gerçekleşmek üzere.. %65’ i kaçak ve depreme dayanıklı olmayan binalarla dolu olan ülkemizin kaçamadığı gerçeği.

Gelen mail ler de en çok karşılaştığım “Bu işin bize maliyeti ne olur “ sorusu var.  Afet yasasına göre riskli olarak görülen ve yıkılması gereken binaların yıkım masrafları, risk raporu maliyeti, enkaz kaldırma maliyeti  o binada oturan kat maliklerine aittir. Kat maliklerinin karşılayacağı yıkım masraflarını bir örnekten yola çıkarak her dairenin ödeyeceği rakamı birlikte hesaplayalım.

Örnek: Yıkılması gereken 1000 metrekare bir bina için bir hesap yapalım. Ortalama 125 metrekare olarak her daireyi düşünürsek 8 daire var olduğunu kabul edelim.

1. aşama risk raporu maliyeti:

Bunun için Bakanlığın yetki verdiği lisanslı kuruluşlara müracat edeceğiz. Müracat sonrası lisanslı kuruluşların yapacağı inceleme sonrası bize verecekleri risk raporu ile binamız depreme dayanıklı mı değil mi öğreniyoruz. Fiyatlandırma da  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının döner sermaye işletmesi müdürlüğünce belirlenen birim fiyatlar kullanılacak. Bakanlığın açıkladığı birim fiyatlar kademeli olarak binanın büyüklüğüne göre değişiyor.

0-500 metrekare için KDV dahil 2.25 TL toplam 1125.- TL

501-1000 metrekare için KDV dahil 1.75 TL toplam 2000.- TL

1001-sonrası için KDV dahil 1.00 TL toplam artarak devam ediyor

Örnek binamız için ödeyeceğimiz rakamın maliyeti ise 2000.TL/8 ­= 250. TL

2. aşama yıkım maliyeti:

Yıkım Müteahhitleri derneğinin yaptığı açıklamalara göre ortalama rakamlar belli oldu. Ancak bina yıkımı her zaman bina yapmaktan daha zor olduğu için bu rakamlar da binanın büyüklüğüne,yüksekliğine, etrafındaki yerleşime ve kullanılan malzemeye göre değişim gösterir. Tüm bu ayrıntılar o binanın nasıl yıkılması gerektiği hakkında da bilgi verdiği gibi yıkım maliyetini değiştiren önemli ayrıntılardır. Derneğin yaptığı açıklamalara göre

1000 m2 bir binanın yıkımı ise 10000. TL / 8 = 1250. TL

3. aşama enkaz kaldırma maliyeti:

Binanın yıkımı gerçekleştikten sonra bu enkazın kaldırılması uygun yerlere boşaltılması gerekir. Enkazdan işe yarar geri dönüşüm malzemeleri demir, ahşap vs. gibi ayıklanacak. Ki enkazdan çıkan geri dönüşüm malzemeleri de sizin bir miktar maliyetinizi de düşürebilir. Başlı başına bir iş olan enkaz kaldırma çalışmaları da oldukça maliyetli bir süreç.

1000m2 bir binanın enkaz kaldırma maliyeti 20000. TL / 8 = 2500. TL

Örnekten anlaşıldığı risk raporu, yıkım maliyeti toplamı konut başına: 4000. TL dir.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice Kolçak ||| EmlakPencerem.Com İçin Yazdı..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum