Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kimler emlak vergisi ödemez...

10 Ocak 2013 - 17:21 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:45

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Emlak vergisine konu olan gayrimenkuller (bina,arsa,arazi) için her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artıyordu.

Ancak Bakanlar Kurulu, yetkisini kullanarak yarısı kadar değil tamamı kadar artırılmasını öngördü ve 1 ocak 2013 te resmi gazetede yayınladı. Buna göre 2012 yılına ait uygulanacak yeniden değerleme oranı, 419 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yüzde 7,80 (yedi virgül seksen) olarak tespit ve ilan edilmiş bulunmaktadır. Bu artışla bu yıl emlak vergisini daha fazla ödeyeceğiz .

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre, bina ve arazi ler için dört yılda bir emlak vergi değeri tespit çalışmaları ilgili komisyonlarca yapılıp tespit oluyor. En son 2009 yılında emlak değer tespiti çalışmaları yapılmıştı. Dolayısıyla dört yıl sonra  bu yıl yeni tespit çalışmaları yapılacak. Bu seferki emlak vergi değer tespitleri konuta uygulanacak KDV yi de ilgilendirdiği için oldukça önemli. Enteresan sonuçlar çıkacağını düşünüyorum.

Emlak vergisi her yıl ocak'ta başlar ve Mayıs ayının son gününe kadar ilk taksit, kasım ayının sonuna kadar ikinci taksit ödenir.

Yeni satın alınan gayrimenkuller için, alım satımın yapıldığı yılı izleyen yılda emlak vergisi ödenmeye başlar. Satışın yapıldığı yıl için emlak vergisini satıcı öder. Ki bu evrakı tapu müdürlüğüne vermek zorundadır. Böylece yeni alıcı satın almış olduğu gayrimenkulu emlak vergi borcu olmadan satın almış alır. Yeni satın almış olduğunuz konut, işyeri yada arsa için bağlı bulunduğu belediyeye beyan vermek gerekiyor. Ancak bunu siz yapmazsanız bile unutmayın ki artık tapudan alınan bilgilerle re'sen kaydınız yapılıp borçlandırılıyorsunuz.

||| Emlak Vergisi Kanununa göre kimler emlak vergisi ödemez.

* Ssk, bağkur ve emekli sandığından emekli olan ve başka geliri olmayanlar ile bunların dul ve yetimleri

* Emekli olmayan, başka yerden de geliri olmayan işsizler ve ev hanımları

* Engelli vatandaşlarımız

* Şehitlerin dul ve yetimleri,

* Gaziler

Yukarıda saydığımız guruba giriyorsanız, Türkiye sınırları içinde200 metrekarealtında tek konutunuz var ise emlak vergisi ödemezsiniz.

* Tapu kütüğüne "korunması gerekli kültür varlığıdır" kaydı konulmuş olan gayrimenkul kültür varlıkları, SİT alanı , doğal sit alanı olmaları nedeniyle inşaat yasağı getirilmiş taşınmazlar içinde emlak vergisi ödenmez.

Şunu da yazmadan geçmek istemiyorum. 2012 de Büyükşehir statüsüne geçen 13 ilimiz bu yıl yüzde yüz artışlı emlak vergisi ödeyecekler. Tepkilerini göreceğiz.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum